Bankacılık
Neler Oluyor?

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir? Her banka ihtiyaç kredisi ürünü kullandırıyor. Kişiler maaşlarına göre ödeyebilecekleri taksit tutarlarını belirliyor ve kullanacağı kredi limitini bankaya iletiyor. Eğer kişinin KKB notunda herhangi bir sorun yok ise ve sigortalı olarak bir işte çalışıyor ise kredi kullanmasında herhangi bir sakınca görülmüyor. Ancak KKB notu kötü olan, işi olmayan ya da sigortası yapılmayan kişilerin ihtiyaç kredisi çekme hayalleri suya düşebiliyor. Bankalar da kredi notu düşük olan, resmi bir geliri olmayan ya da sigortası yapılmayan kişileri de finanse edebilmek amacı ile gelir belgesiz, koşulsuz şartsız kredi kampanyasını başlattı. Yani bu kredilere direkt olarak internet bankacılığından başvuru yapmak mümkün.

Şubesiz Krediler

Bu kredilerdeki asıl amaç herhangi bir düzenli gelire sahip olmayan kişileri finanse etmek. Genellikle daha fazla müşteri sayısına erişmek isteyen bankalar bu ürünlerini tanıtıyor. Kefilsiz ve gelir belgesiz krediler yalnızca internet bankacılığından, ATM’lerden ya da çağrı merkezlerinden kullanılıyor. dolayısıyla kredinin çekileceği bankada müşteri kaydının olması şart. eğer müşteri kaydı yok ise öncelikli işlem şubeye giderek müşteri kaydı oluşturmak ve internet bankacılığını kullanmaya başlamak. Ardından internet bankacılığı aracılığı ile bu krediye başvuru yapılabiliyor. Genellikle bu kredilere başvurular aynı gün içinde sonuçlandırılıyor. Sonuçlanan krediler de yine müşteri onayı ile direkt hesaba aktarılabiliyor. Ancak bu krediler için önemli olan kredi notu. Yani bu krediler kredi notu düşük olan kişilere tanımlanmıyor.

Hangi Bankalar Veriyor?

Gelir belgesiz krediler genellikle orta ölçekli bankalar tarafından veriliyor. Ancak bunun yanında müşteri sayısını artırmak isteyen büyük bankalar da gelir belgesiz kredi kampanyasını sağlıyor. İş Bankası, TEB, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankalar bu kredileri en sık kullandıran bankalardan. Daha önce kanuni takip yaşamamış olan ve kredi notu yeterli düzeyde bulunan kişiler, gelir beyan etmeden de bu bankalardan kredi kullanabiliyor. Genellikle bu kredilerin limiti 20 bn TL’yi geçmiyor. Ayrıca 48 ay vade seçeneği de bulunuyor. Bu rakamın üzerindeki taleplerde bankalar gelir belgesi talep edebiliyor.

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir?

İhtiyaç Kredisi İle Pratik Krediler Arasındaki Fark Nedir? Her banka ihtiyaç kredisi ürünü kullandırıyor. Kişiler maaşlarına göre ödeyebilecekleri taksit tutarlarını belirliyor ve kullanacağı kredi limitini bankaya iletiyor.

Kullanıcı Oyu: 4.6 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar