Araştırma İncelemeHisse Borsa
Neler Oluyor?

Hisse senedi nasıl alınır?

Hisse senedi nasıl alınır?

Hisse senedi nasıl alınır? Bu yazımızda ise sizlere hisse senedi al ve sat işlemlerini anlatımını yapacağız. Hisse senedi nasıl alımı yapılır? Hisse senedi satışı nasıl olur? Özellikle bu kısımlara değineceğiz.

Hisse senedi nereden nasıl alınır?

Öncelikle hisse senedi alımı yaparken bir bankadan vadesiz hesabımızın olması gerekiyor. Daha sonra bankamızdan hesabımızı açtıktan sonrasında ise bankamızda kendimize portföy hesabımızı açıyoruz. Portföy hesabı nedeni ise portföy hesabı olmadan hisse senedi alım veya satımı yapamayız. Bu yüzden portföy hesabı olması gerekiyor.

Borsada geldik alış işlemine burada hisse kodunu biliyorsanız hisse kodu girebilirsiniz. Ancak bilmiyorsanız sorun değil. Hisse senetlerini liste halinde görebilirsiniz. Hisse senedi al emri girilirken sizde fiyat girmenizi mutlaka ister. Bu fiyat nedir? Fiyat kısmı lot başına x hissesi diyelim 3.3 TL şuan ki değeri. Siz 3.2 TL olarak girerseniz. Sistem hisse değeri 3.2 TL’ye düşünce sistem belirlediğiniz lot yani adet kadar alır. Zaten yazımızın içinde size örnek olarak alış işlemi videosu ile paylaşım yaptık ve görebilirsiniz.

Hisse senedi satış işlemi nasıl olur?

Alımı yaptık ve satış işlemi yapmak istiyoruz. Bu kısımda ise Hisse senedi satış işlemi nasıl olur? kısmına geldik. Burada ise benzer mantık. Hisse senedi satış kısmını tıklayarak buradan satış adedi ve satış miktarını giriyoruz. Satış miktarı nedir? Siz hisse senedini kaça satmak istiyorsanız o miktarı giriyorsunuz. İster daha düşük fiyata ister daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Ancak değerinden fazla rakam girerseniz hisse senedi fiyatı yükselince sistem yine al işlemindeki mantığın aynısını yapar. Yani o değere gelince satış yapar. Önemli bir konu daha Borsa işlemi al veya sat işlemi yaparken T+2 işlemi uygulanır. Borsa’da  T+1 ve T+2 nedir?  bu yazımızda değindik. Sizlerin görsel olarak biraz daha iyi anlamanız için video ekledik izleyebilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=lbP8hM6Ra6g” width=”1080″ height=”960″ autoplay=”yes”][Su_youtube url = “https://www.youtube.com/watch?v=3BniNCj2sjY” width = “1080” height = “960”][/su_youtube]

Aklınıza takılan soru ve görüşleriniz için konu altına yorum yapabilirsiniz. Cevaplamaya uzmanlarımız tarafından verilecektir.

Finanspara Forum kısmına erişmek için tıklayınız.

Hisse senedi nasıl alınır?

Hisse senedi nasıl alınır? Bu yazımızda sizlere hisse senedi nasıl alınır nasıl satışı olur göstereceğiz. Birçok yazımızda bazı konulara değindik. Bu yazımızda ise sizlere al-sat nasıl yapılır onlara göstereceğiz.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Güzel makale teşekkürler aklımda bulunsun böyle bir iş yaparsam hatırlama amacıyla yazdım bi köşeye..

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar