Bankacılık

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Hibe kredi, yeni bir işletme kuracak olan ya da daha önce hiç olmayan bir iş kolunda faaliyete başlamak isteyen girişimcilere karşılıksız olarak faydalandığı kredi çeşididir. Özellikle hibe kredi işletme açabilecek kadar yeterli maddi güce sahip olmayan girişimciler tarafından tercih edilir. Ayrıca hibe krediden sadece yeni girişimciler değil işletme sahibi olanlarda kullanabilir. Hibe krediden daha çok çiftçilikle uğraşanlar ve esnaflar tercih ediyor. Büyük işletmeler eksiklerini gidererek daha büyük bir kuruluş haline gelebilmek için, küçük işletmeler ise daha çok büyük bir işletme haline gelebilmek için bu krediden faydalanıyor.

Hibe Kredi Veren Kuruluşlar Hangileridir?

Hibe krediden faydalanmak isteyen girişimci hayvancılık ile ilgili bir iş için kredi almak istiyor ise; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın ilgili birimleri, Ziraat Bankası, KOSGEB, gibi kuruluşlara müracaat etmeleri gerekir. Eğer esnaflar için verilen hibe esnaf kredisinden faydalanmak isteniyorsa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Odasına müracaat edilir.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

İş kurmak isteyen girişimlerin Devlet tarafından desteklenen kredilerin en başında KOSGEB gelir. KOSGEB den kredi alabilmek için kurumun düzenlediği girişim kursların bitirmek gerekiyor. Katılım sonunda verilen belge başvuru için yeterli oluyor. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli detay KOSGEB yeni kurulacak işletmelere, yani sıfır bir iş için kredi desteğinde bulunmuyor. Var olan işletme ya da halihazırda kurulma aşamasında olan işletmelere kredi imkanı sunuyor.

İlk yapılacak iş girişimci kendi imkanları ile işletmesini kuruyor. Ve yaptığı her masrafı faturalandırılmış olması gerekir. Elinde ki sertifikası ve faturalar ile KOSGEB e müracaat ederek krediden faydalanmak istendiği belirtiliyor. Yapılan değerlendirmeler neticesinde KOSGEB ten çıkan hibe kredi ya girişimcinin kendi hesabına ya da İşletmenin hesabına yatırılıyor. Girişimcinin banka borcu bu krediyi kullanmak için herhangi bir engel teşkil etmez. Unutulmaması gereken en önemli detay kesinlikle Sertifika almak gerektiğidir. Bunu hangi il ve ilçeden alınırsa alınsın, Türkiye’nin her yerinde bu sertifika ile KOSGEB’ e müracaat edilebilir. Ve bu müracaatı KOSGEB’in resmi sitesine girerek orada ki gerekli alanları doldurarak gerçekleştirir.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredi, yeni bir işletme kuracak olan ya da daha önce hiç olmayan bir iş kolunda faaliyete başlamak isteyen girişimcilere karşılıksız olarak faydalandığı kredi çeşididir. Özellikle hibe kredi işletme açabilecek kadar yeterli maddi güce sahip olmayan girişimciler tarafından tercih edilir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar