Bankacılık
Neler Oluyor?

Harcama İtirazı Nedir?

Harcama İtirazı Nedir? Chargeback (TERS İTİRAZ) Nedir?

Harcama İtirazı Nedir? Nasıl başvurulur? Harcama itirazı nasıl doldurulur? Nereden başvuru yapılmaktadır? İtiraz ne zaman sonuçlanır? Kredi kartı veya Banka kartlarından bilginiz dışında yapılan işlem itirazlarına harcama itirazı adı verilmektedir. Harcama itirazları nasıl yapılır? Sonrasında yapılması gereken işlemler nelerdir? Harcama itiraz süresi kaç gündür? Birçok sorunuzun yanıtını bu yazımızda bulacaksınız.

Harcama itirazı nasıl yapılır?

Harcama İtirazı Nedir? Banka kartınız veya kredi kartınızdan bilginiz dışında işlem yapıldığı esnada yapılacak olan işlemler ise;

  • Kredi kartı ve Banka kartınızı hemen Kayıp/Çalıntı olarak kapatmanız gerekiyor.
  • Son yapılan işlemleri mutlaka teyit ediniz.
  • İnternet Bankacılığı kullanıyorsanız, İnternet Bankacılığını iptal ediniz.
  • Bilginiz dışında yapılan harcamaları, işlem tarihlerini ve çekilen şirketin adına kadar not alınız.
  • Banka müşteri temsilcisinden harcama itiraz formu isteyiniz.
  • Mutlaka Savcılıktan suç duyurusunda bulununuz.

Bu işlemler dışında ise Harcama itiraz formunu tam ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Harcama itiraz formunu kesinlikle Tükenmez kalem ile doldurup, ıslak imzalı bir şekilde tarayıp, Banka müşteri temsilcisine teslim etmeniz gerekiyor. 

Harcama İtiraz Süresi Kaç Gün Sürer?

Harcama itiraz süresi ortalama 45 ile 90 gün arası değişmektedir. Kredi kartları maksimum 45 gün, Banka Kartları ise 90 gün olarak süreler değişmektedir. Ancak bu sürelerden korkmayın genelde 15 günde sonuçlanıyor.

Harcama İtirazı Neye Göre İade Yapıyor?

En can alıcı sorulardan birisi de budur. Harcama itirazları Mastercard ve VISA kart özelliklerine göre iadeleri değişmektedir.  Harcama itirazı (Chargeback) süreçleri Visa, Mastercard ve American Express gibi kartlı ödeme sistemi kuruluşları tarafından çok detaylı kurallar kılavuzlarıyla belirlenmiştir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer işlemi yaparken SMS onayı ile yapıldı ise işlemler hiçbir şekilde banka size iade etmez. Çünkü SMS tamamen müşteri sorumluluğunda yer almaktadır. Ayrıca ek olarak işlemi sanal kart üzerinden yapıldı ise yine kesinlikle iade edilmesi söz konusu değildir. Sonuçta internet bankacılığına yine müşteri sorumluluğunda olan SMS ile girilmektedir. Mastercard ve VISA’da bu şekilde işlemler sürmektedir.

Harcama itirazını bankanıza gönderdikten 1 hafta gibi bir süreç içerisinde Chargeback ekibi işlem teyidi için sizi arar ve işlemleri teyit eder ve süreç başlar.

Harcama İtirazım Olumsuz Sonuçlandı Ne Yapmalıyım?

Sizin için olumsuz bir durum ancak herhangi ek bir itirazda bulunamazsınız. Bununla ilgili ek olarak belirtmiş olduğum gibi yasal işlemler savcılıktan başlatırsınız.

Harcama İtirazlarında Bankalar Zarar Görür Mü?

Hayır görmez. Her kredi kartı başka bir sigorta şirketine sigortalıdır ve sigorta şirketleri zararları karşılar. Her kredi kartının Asistanlık hizmeti adı altında sigortaları mevcuttur. Çoğu bankalarda bu mevcuttur.

Kredi Kartımı veya Banka Kartımı Nasıl Güvence Altına Alabilirim?

Kredi kartı veya Banka Kartınızı güvence altına alabilirsiniz. Bununla ilgili bankalarda kredi kartı güvende sigortaları vb. türevde sigortalar mevcuttur. Ek olarak özellikle İnternet üzerinden sürekli alışveriş yapıyorsanız. Sanal kart ile alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart tüm bankalarda ücretsiz bir hizmettir. Ek bir ücret veya komisyon alınmaz. Bunların dışında ise BKM ekspres gibi hizmetleri kullanarak işlem yapabiliriz. Kart bilginizi karşı taraf görmeden rahatlıklar yapabiliyorsunuz.

[su_quote]#Soru ve Görüşleriniz için yorumda sorularınızı ve görüşlerinizi sorabilirsiniz. Size kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağız. [/su_quote]

Harcama İtirazı Nedir?

Harcama İtirazı Nedir?

Harcama İtirazı Nedir?

Harcama İtirazı Nedir? Nasıl başvurulur? Harcama itirazı nasıl doldurulur? Nereden başvuru yapılmaktadır? İtiraz ne zaman sonuçlanır?

Kullanıcı Oyu: 4.2 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Bu yazı bilgilendirici olmuş bilmek gerek bu zamanda bu konuyu

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar