Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Halka Açılarak Borsaya Adım Atan Şirketler

Piyasada işlem gören şirketlerin, çoğunlukla borsaya açıldığı ve artık halkın yatırım yapabileceği, onlarla birlikte kazanıp kaybedebileceği, şirketlerin işlemleri ve yatırımları hakkında bilgi sahibi olunabileceği son zamanlarda sık rastlanan haberler arasında yer alır. Söz konusu şirketlerin piyasaya ve dış insanlara kapalı bir süreç izlerken neden insanların bilgi alabileceği bir konuma geçtiği de merak edilen konuların başında gelir. Peki, bu şirketler neden piyasaya açık işlemler yapan ve insanların yatırım yapabileceği birer araç haline dönüşmek isterler?

Borsaya Açılmanın Temel Nedenleri Nelerdir?

Borsaya açılmanın temel birkaç sebebini sıralamak gerekirse, kaynakların artırılması amacı, sermaye yükünün bir kişiden birçok kişiye yayılarak rahatlama amacı ve üretimin artırılması düşüncesi ilk sıralarda yer alır.

 Şirkete Faydaları Nelerdir?

Halka açılan şirket birçok fayda amacıyla ve hedefiyle yola çıkar. Bu hedeflerin başını şüphesiz ki daha tanınır ve bilinir bir hale gelmek çeker. Yurt içi ve yurt dışı çapında daha bilinir hale gelmek gelirleri ve üretimi artırarak şirketi daha karlı hale getirir. Diğer bir neden halka arz düşük bir maliyetle kısa zamanda sıcak para girişinde rol oynar. Dolayısıyla eldeki sıcak para üretimi hızlandırır ve gelişmede büyük bir adım olur. Ayrıca halk tarafından daha bilinir hale gelmek işlerin daha profesyonelce yapılması gerekliliğini getireceğinden kurumsallaşma yolunda büyük katkılar sağlar.

Yatırımcıya(Halka) Faydaları Nelerdir?

Yatırımcı da şirketler gibi halka açılmanın fayda gören tarafında yer alır. Kısaca bu nedenleri sıralamak gerekirse, fiyatların yatırımcı lehine gelişmesi, işlemleri kontrol edebilme ve gözlem sonucu karar alabilme avantajından dolayı güvenebildiği şirketlere yatırım yapma imkanı, borsa içinde yer alması dolayısıyla bilgi edinebilme ve daha mantıklı kararlar alabilme yetkinliği kazanma, birden çok şirketin halka açılmasıyla birlikte yatırım yapabilme imkanı olan çok sayıda şirket seçeneği bulabilmek de faydalar arasında yer alır.

Bütün bu nedenler göz önüne alındığında şirketlerin kapalı ve gizli bir süreç izlemek yerine halka açılarak müdahaleye serbest ve izlenebilir bir yol izlemesi, hem şirketlerin gelişimi hem de yatırımcının karı göz önüne alındığında daha mantıklı bir seçenek olduğu söylenebilir.

Halka Açılarak Borsaya Adım Atan Şirketler

Halka Açılarak Borsaya Adım Atan Şirketler

Halka Açılarak Borsaya Adım Atan Şirketler

Halka Açılarak Borsaya Adım Atan Şirketler hangileri? Borsaya adım atan şirketler ve borsada halka arz edilen şirketler hangileridir?

Kullanıcı Oyu: 4.5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar