Dünyadan

Fed’de gözler 4.5 trilyon dolarlık bilançoda

Fed’de gözler 4.5 trilyon dolarlık bilançoda

Aylarca yaklaşık olarak 10 yıl sonra yapacakları faiz artırımını tartışmakta olan Fed yetkilileri, tüm dikkatlerini Japonya ekonomisinin büyüklüğüne ulaşmış bilanço için ne yapacaklarına çevirmekte.

İlk faiz artırımından bir ay sonrasında ise, küresel piyasalardaki kargaşa, daha fazla faiz yükseltmeleri için beklentileri zayıflattı ve bir sonraki aşağı hareket ile mücadele için eldeki var olan araçlara yönelik endişeleri artırmış durumda. Fed Başkan Yardımcısı olan Stanley Fischer, kısa vadeli politika faizini arttırırken, uzun vadeli Hazine tahvil faizlerini düşük seviyede tutmak için 4.5 trilyon dolarlık bilançonun devam ettirilebileceğini belirtti.

Fischer’in kısmen olarak 3 Ocak’ta kısa vadeli faizin sıfır seviyesinden ve alt seviyelerden uzaklaştırılmasına yönelik stratejileri tartışmış olduğu konuşmasındaki fikri, Cuma günü, New York Fed Başkanı William C. Dudley tarafından daha pratik terimlerle dile getirilmiş olundu. Dudley, federal fon faizi bir şekilde daha da artırana kadar, vadesi gelmiş tahvillere tekrardan yatırım yapılması ve bilançonun daraltılmasından uzak durulmasının anlamlı olduğunu belirtti.

 

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar