Gündem

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı.Türkiye’de gıda enflasyonunu tetiklemekte olan tarım ürünlerinin üretici rakamı, tarladan sofraya gelene kadar oldukça yükseliş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemelere göre ise, aralıkta yıllık enflasyon yüzdesel oranda 8,81’e, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki yıllık enflasyon da yüzdesel oranda 10,87’ye artış görüldü, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım ÜFE) yıllık bazda yüzdesel oranda 14,02 yükseldi. Son bir yılda enflasyonu sebze kaynaklı işlenmemiş gıda fiyatları tetiklemiş olup, tarım ürünleri üretici fiyatları arasındaki artış oranının en yüksek olduğu ürünlerin başında su ürünleri ve sebzeler gelmiş oldu.

Tarım ürünlerinde yıllık bazda üretici fiyatları arasında en çok yükseliş gösteren ürün yüzdesel oranda 204 ile kerevit oldu. Bu ürünü yüzde 155 ile orkinos, yüzde 83 ile palamut ve yüzde 61 ile sivri biber takip etmiş oldu. Söz konusu dönemde mürekkep balığı yüzdesel oranda 60, limon yüzde 57, karnabahar yüzdesel oranda 52, kabuklu yer fıstığı yüzde 43, domates yüzde 42, kuru nohut da yüzde olarak 39 zamlandı. Fiyat değer kaybetmesiyle üreticisini üzen ürünlerin başında ise yüzdesel oranda 23 ile patates geldi. Antep fıstığının yüzde 21, mezgitin yüzdesel oranda 16, çeltiğin yüzde 15, havuçun yüzde 11, hıyarın yüzdesel oranda 7, yetiştirme alabalığın yüzde 6, kağıtlık odunun yüzde 5, arpa ve kuru fasulyenin yüzde 3 fiyatı düşüş gösterdi.

 

 

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar