Bankacılık
Neler Oluyor?

Faizsiz Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz Kredi Ülkemizde iş ve işlemler yapan çeşitli finansal firmalar yer almaktadır. Finansal işlemlerin yapılması ile ülkelerin ve dünya ekonomilerinin seyrinde değişiklikler yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapılması ile ekonomik alanda gelişmeler değerlendirilmektedir. Özellikle finansal alanda iş ve işlemler yapan çeşitli bankalar bulunmaktadır. Bunların yapacakları iş ve işlemler ile sisteme veriler girilmekte ve değerler elde edilmektedir. Bankaların faaliyet alanlarını düzenleyen çeşitli kurumlar yer almaktadır. Bir bankanın kuruluş aşamasında yapması gereken işlemleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetlemektedir. Yapılan işlemlerin doğruluğu ve gerçekliği teyit edildikten sonra bankaların iş ve işlemleri faaliyete başlamaktadır.

Faizsiz Kredi Türleri

Elbette ülkemizde bankaların yanında çeşitli kurumlarda bu alanda faaliyet göstermektedir. Bankalar ile iş birliği ile çeşitli sektörlerin gelişmesi de planlanmaktadır. Bu kurumların yaptıkları çeşitli programlara bankalar faizsiz kredi desteği vermektedir. Ülkemizde yer alan KOSGEB kuruluşu aracılığı ile yapılan eğitimler neticesinde inanların ve bireylerin ekonomik alanda faaliyete katılmaları teşvik edilmektedir. Bu teşvik aracılığı ile devlete ait kamu bankaları da destekleme projeleri kapsamında faizsiz kredi imkânı tanımaktadırlar.

Destekleme Kredileri

KOSGEB aracılığı ile eğitim alan bir birey onaylı bir proje elde edilmesi ile Halk Bankası aracılığı ile 30000 Türk Lirasına kadar hibe desteği verilmektedir. Bunun yanında projenin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak 70000 Türk Lirasına kadar faizsiz kredi imkânı tanımaktadır.

KOSGEB Firması İle İşbirliği Yapan Bankalar

Ülkemizde iş gücünün geniş bir alana yayılmasını amaçlayan firmalar Kamu bankası olan Halk Bankası ile birlikte işbirliğine yönelmektedir. Bu iş birliği neticesinde oluşturulan ve kurulan firmalar ekonomimize katkı sağlamaktadır.

Kredinin Temin Edilmesi
KOSGEB firması ile yapılacak eğitimlerin neticesinde bakanlığın onayına sunulan iş projesi neticesinde bankalara kredi başvurusunda bulunmak amacıyla onaylı proje ile başvuruda bulunur. Projenin kurulması ile elde edilen gider dökümü bankalar aracılığı ile kredi olarak tahsil edilmektedir.

Kredi Ödeme İmkânları
Alınacak olan kredilerin geri ödemesinde belirli bir ödeme planı yapılmaktadır. Ödeme planına dâhil olan krediler için bazı projeler kapsamında faizsiz kredi imkânı tanımaktadır. Hibe kredileri ise tamamen geri ödemesiz olarak proje kapsamında verilen krediler olmaktadır.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar