Bankacılık
Neler Oluyor?

Faize 4.5 Yıl Sonra İlk Kez İndirim Geliyor

Faize 4.5 Yıl Sonra İlk Kez İndirim Geliyor. Merkez Bankası, enflasyondaki hızlı düşüş ile beraberinde perşembe günü en az 2.5 puan faiz indirimi yapmış olacak. Atılacak bu adım kredi faizlerindeki düşüşü hızlandırıp, ekonominin toparlanmasını desteklemiş olacak.

Faizde 4.5 yıl sonra ilk indirim geliyor

Geçen yılın ağustos ayındaki kur saldırısının sonrasında ise 13 Eylül 2018’de politika faizini 6.25 puan yükselterek yüzde olarak ise 24’e çıkaran ve o tarihten bu yana, gerekli şartlar oluşmasına rağmen sıkı para politikasından geri adım atmayan Merkez Bankası, 25 Temmuz’daki toplantıda makas değiştirecek. Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla beraberinde ise başkanlık koltuğuna oturan Murat Uysal’ın başkanlığında yapılacak ilk Para Politikası Kurulu toplantısında yer alan incelemede, 2.5 puan ve üstü faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor. Gerçekleştirilecek indirim politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinde 24 Şubat 2015’ten bu yana ilk indirim olacak. Merkez Bankası, 2015-217 arasında gecelik borç verme oranını politika faizi olarak uygulamış ve buradaki son indirimini de 23 Eylül 2016’da gerçekleştirmiş idi.

ENFLASYON DÜŞTÜ

Ekonomide devam eden dengelenme süreciyle beraberinde Ekim 2018’de yüzde olarak 25.2 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 15.72 ile son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Enflasyonun baz etkisiyle, eylül-ekim döneminde tek haneye kadar gerileyebileceği vurgulanmakta. Küresel merkez bankalarının da para politikasında gevşemeye dönmesi TCMB’nin elini rahatlatıyor.

TÜRKİYE’DE ÇOK YÜKSEK

Haziran ayındaki Para Kurulu toplantısında faiz indirimi yapılmaması, Türkiye’nin diğer ülkelerle arasındaki makasın iyice açılmasına sebep oldu. Enflasyon ve politika faizi arasındaki farkın gelişmekte olan ülkelerdeki ortalaması 2.88 puan.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar