• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1270673,289
  % -0,80
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir?

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir?

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir?

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir? İnsanlar, ihtiyaçları için acil nakite sıkıştıklarında daha çok ihtiyaç kredilerine yönelmektedirler. Bankalar da özellikle düşük tutardaki krediler için artık şubeye kadar dahi çağırmıyor, internet üzerinden krediniz anında hesabınıza geçiyor. İş bu kredileri geri ödemeye gelince, zaman zaman sıkıntılar yaşanmıyor değil. Kredi çekenlerin büyük bir çoğunluğu aylık net bir geliri olan bir diğer deyişle maaşla çalışan kişilerdir. Ancak bazı kişiler, çalıştıkları işyerinin özellikleri ve imkanlarına göre belli dönemlerde prim veya jestiyon benzeri ilave ücretler alıyor olabilirler. Kredi kullanan kişilerin bir kısmı ise küçük veya orta ölçekli bir işletmesi olan ve gelirleri aydan aya, mevsimden mevsime değişen kişilerdir.

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir? Bunun farkında olan bankalar, şimdi tüketici kredisi kullanan insanlara esnek ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredilerin temel özellikleri, insanların iş ve çalışma tempolarına bağlı olarak, kredinin geri ödeme koşullarını kendilerinin belirlemesidir. Uygulamaya bakıldığında bu tür kredilere ara ödemeli ihtiyaç kredisi veya ara ödemeli tüketici kredisi isimleri verilmektedir. Ancak hangi isim verilirse verilsin bu kredi çeşitlerinde, ihtiyaç sahipleri bankadan bir tüketici kredisi almakta ve geri ödeme planını kendisi yapmakta, gelir durumuna bağlı olarak belli aylara, örneğin ara ödeme koyabilmektedir. Bu şekilde belli zamanlarda fazla ödeme yaparak hem ödeme gücünü kontrol altında tutmakta hem de kredinin faiz yükünü bir ölçüde düşürmüş olmaktadır.

Esnek ihtiyaç kredilerinin, bankadan bankaya değişen farklı uygulama çeşitleri vardır. Örneğin aylara göre değişken taksit tutarları belirlenebilir. Bu şekilde belli aylarda düşük belli aylarlar yüksek taksitler ödenebilir. Veya taksitler eşit belirlenir ama belli aylara ilave taksit ödemeleri konabilir. Ya da taksit tutarları ilk aylarda düşük tutularak sonraki taksit ödemeleri kademeli olarak yükseltilebilir. Bu esnek ihtiyaç kredisi çeşitleri, bankaların ürün tasarımı kapsamında müşterilerine sundukları imkanlara bağlıdır.

Esnek Ödemeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Hemen hemen bütün bankalar, müşterilerine geri ödeme kolaylığı sağlamak adına ihtiyaç kredilerinde örneğin ara ödemeli veya üç ayda bir ödemeli tüketici kredisi ürünü sunmaktadır. Bu bankalardan biri de İş Bankası’dır. İş Bankası, Emeklilere Özel Kredi ürününü, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alan ve bu maaşlarını İş Bankası’na aktaran emekliler için tasarlamıştır. Eğer bu emekliler, emekli maaşlarını üç ayda bir alıyorlarsa, buna bağlı olarak kredi taksit ödemelerini de üç ayda bir olarak yapabilmektedir.

Yapı ve Kredi Bankası ise, müşterilerine birbirinden çok farklı esnek geri ödeme modelleri sunmaktadır. Hepsinde de müşterileri memnun etme gayreti bulunmaktadır:

 • Değişken Taksit Ödemeli Yöntem: Ödenecek taksit tutarlarını müşterilerin belirlediği bir yöntemdir.
 • Ek Ödemeli Yöntem: Müşterilerin, istedikleri dönemlerde taksit ödemelerini daha yüksek tutmak istedikleri bir yöntemdir.
 • Kademeli Artan Ödemeli Yöntem: Müşterilerin, ödeyecekleri taksit tutarlarını, ilk taksitten başlayarak veya istedikleri bir taksitten başlayarak kademeli olarak yükselttiği bir yöntemdir.
 • Kademeli Azalan Ödemeli Yöntem: Müşterilerin, ödeyecekleri taksit tutarlarını, ilk taksitten başlayarak veya istedikleri bir taksitten başlayarak kademeli olarak düşürdüğü bir yöntemdir.
 • Üç Ayda Bir Ödemeli Yöntem: Müşterilerin, gelir durumlarına bağlı olarak taksit ödemelerini üç ayda bir yapmak istedikleri bir yöntemdir.
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.