Bankacılık

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi? Yıllar boyunca bin bir emekle kazandıklarını evlatlarına harcayan emekliler artık ev sahibi olabilecek. Konut kredisi alabilir olmak için bankaların emeklilerden istediği birkaç ölçüt bulunmaktadır. Bunların başında emeklilerin yaşı gelmektedir. Bankalar 65-70 yaş üstü emeklilerin kredi taleplerini karşılamamaktadır. Bunun yanında bankalar emeklilerin konut kredisi için, kredi notu ve sicil temizliğine de bakmaktadır. Bu iki durumda sıkıntı yok ise emekli de olsalar konut kredi talepleri hızlı bir şekilde karşılanmaktadır. Böylece emeklilerde emlak sahibi olabilirler

 Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir? Emekliler maaşlarının 10-15 katı kadar kredi çekebilirler. Buradaki yaş sınırı 80’dir. Emekli 75 yaşında ise en fazla 5 yıl vadeli bir kredi çekebilir. Emekliler için kredi belirlemede esas faktör aylık ödeyebileceği taksit miktarıdır. Bu miktar gelirinin yarısını geçemez. Yani 1000 lira emekli maaşınız var ise en fazla 500 lira aylık taksit tutarınız olabilir. Konut kredisi için önemli maddelerden biri de uzman incelemesi raporudur. Kredi uzmanı, raporunda emeklinin maaşı ile konut kredisi ödeyemeyeceğini belirtmiş ise banka kredi taleplerini karşılamaz. Emeklinin yaşı, maaşı ve alacağı konutun ederi konut kredisini etkileyen faktörlerdir.

 Ne Kadar Peşinat Ödenmeli?

Kredi çekerken kredi notu en önemli ölçüttür. Emekliler kara listeye girdi ise ya da kredi notu çok düşükse bankalar tarafından kredi talepleri reddedilebilir. Yeni bir kredi kullanırken diğer kredi borçlarını da kapatmanız istenebilir. Konut kredisi çekerken evin en az yüzde 25’ini ödeyip kalanına kredi çekilebileceği yasalarla düzenlenmiştir. 100 bin liralık bir evin 25 bin lirasını peşin ödeyip kalan miktarına yani 75 bin lirasına kredi çekebilirsiniz. Yani emekliler uygun şartlarda ev sahibi olabilmek için maaşlarını göz önünde bulundurarak konut kredisi alabilirler. Konut kredisi ile hayallerinin evine kavuşabilirler.

 

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi? Yıllar boyunca bin bir emekle kazandıklarını evlatlarına harcayan emekliler artık ev sahibi olabilecek. Konut kredisi alabilir olmak için bankaların emeklilerden istediği birkaç ölçüt bulunmaktadır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar