Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Ekonomistler Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Ekonomistler Enflasyon Beklentisi açıklaması ile Ekonomistler, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi‘nin yüzde 0.45 olarak yükselmesi beklentiler arasında yer alıyor. Enflasyonun bu yılın sonunda ise yüzde 15.78 olacağı tahminler arasında yer almakta

Şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde olarak 0.45 artmasını beklentiler arasında yer alıyor. TÜİK tarafından 4 Mart Pazartesi günü açıklanacak şubat ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 19 ekonomistin katılımıyla sonuçlanmış oldu.

Ekonomistlerin Enflasyon Beklentisi

Ankete göre yapılan incelemede ise, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0.45 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0.30, en yüksek yüzde 0.90 aralığında yer almış oldu.

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 15.78 olarak belirlenmiş oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 13.50, en yüksek yüzde 17.60 olarak görüldü.

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0.45 ) göre, bir önceki ay yüzde olarak 20.35 olan yıllık enflasyonun yüzde 20.02’ye düşeceği hesaplamalar içinde yer alıyor. Enflasyon, ocakta bir önceki aya göre yüzde 1.06 artış göstermiş idi.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar