Bankacılık
Neler Oluyor?

EFT ve Komisyon Ücretleri Düşürüldü

EFT ve Komisyon Ücretleri Düşürüldü. BDDK tarafından EFT ve komisyon ücretlerinde indirime gidildi. 26 kalemde ücret düzenlemesi yapıldı.

EFT ve Komisyonlarda Düşüş

Bankacılık hizmetlerinde 20 kalemden işlem gören ücret sınıflandırması 16’ya indirildi. “Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanmış oldu. Böylece yer alan haberde ise, BDDK ve Merkez Bankası, banka müşterilerinden alınan ücret ve komisyonlarda ücretleri düşürmüş oldu.

EFT işlemlerinden alınabilecek ücret, işlem tutarının bin TL ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL’yi geçemeyecek.

İşlem tutarının bin TL ile 50 bin TL arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak, işlem tutarının 50 bin TL üzerinde olması halinde bu sınırlar sırasıyla 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanmış olacak.

Havale ücretleri EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü

Ticari kredilerde halen yüzde 2-6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürülmüş olundu. Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 rakamlarında olan nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketiciler için de en fazla yüzde 1 olarak belirlenmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar