Bankacılık
Neler Oluyor?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir? Yöntemleri Nelerdir?

EFT Nasıl İptal Edilir? Bu yazımızda ise birçok kişinin yaşamış olduğu sorundan bahsedeceğiz. Eft iptali nasıl olur? Eft iptal olduktan sonra ne zaman hesabınıza düşer? Bazen yanlış gönderimler mutlaka olabiliyor. İsim yanlışlığı, iban yanlışlığı vb. türevlerde hatalar olabiliyor. Eft yaparken mutlaka eft dekontunda yer alan EFT referans numarası, EFT Sorgu Numarası / EFT Referans Numarasını mutlaka not edin. Bu sizin için önemli olacak.

EFT iptal etme yöntemleri

EFT iptal etme yöntemleri nelerdir? EFT’nin iptal olabilmesi için öncelikle genel müdürlük tarafından EFT’nin onaylanmamış olması gerekiyor.

EFT iptal etme yöntemleri şöyle;

  • İnternet bankacılığından bekleyen işlemler menüsünden (bankadan bankaya işlem menüsü değişebiliyor.) iptal edebilirsiniz.
  • Banka şubesinden iptal edebilirsiniz.
  • Çağrı merkezini arayarak bankanızın yine iptal edebiliyorsunuz.

Karşı tarafa ulaşan EFT nasıl iptal edilir?

Eğer yapmış olduğunuz EFT emri karşı tarafa ulaştıysa bu emirin iptal olması biraz daha zor bir aşamadır. Çünkü ödeme karşı tarafa ulaşmış ve parayı almış oluyor. Bankalar arası belirli yazışmalar gerekebilir. Eğer IBAN numarasını yanlış yazdıysanız ve gerçekte öyle bir IBAN numarası bulunmuyorsa EFT emri otomatik olarak geri dönecek paranız hesabınıza aktarımı yapılacaktır. Alıcı bilgilerini eksik girmeniz, hesap sahibinin adını yanlış yazmanız da EFT işleminin otomatik olarak geri dönmesine sebep olmaktadır. EFT iptali olurken çağrı merkezi ve şube üzerinden HABR mesajı açılmaktadır. Bu EFT işleminin iptali için açılan bir mesajdır.

Ufak yazım hatalarından ötürü yaşanılan EFT sorunları genel olarak banka çalışanları tarafından düzeltme işlemi yapılarak EFT işleminin gerçekleşmesi sağlanıyor. Örnek verecek olursak alıcı ismi olarak Eren yazacakken Ern gibi eksik karakter kullandınız. Banka çalışanı bunu Eren olarak düzenleyecek ve EFT emrinin karşı tarafa ulaşmasını sağlamış olacaktır.

EFT iptali iadesi ne zaman gelir?

Bu tamamen bankanızın gizlilik ve çalışma politikasına bağlıdır.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir? Bu yazımızda ise birçok kişinin yaşamış olduğu sorundan bahsedeceğiz. Eft iptali nasıl olur? Eft iptal olduktan sonra ne zaman hesabınıza düşer?

Oy Oran 3.32 ( 3 Oy Oran)

Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar