Bankacılık

Dikkat ATM’den tüm bilgileriniz çalınabilir

Dikkat ATM’den tüm bilgileriniz çalınabilir

 

Dikkat ATM’den tüm bilgileriniz çalınabilir. Uzmanlar siber soyguncuların bu yılın başlarında yer alan bankamatiklere nasıl girip, virüslü yazılım yüklemek suretiyle hırsızlık yaptıklarını ortaya çıkarmış oldular. Soyguncuların bankamatiklere (ATM) delik açarak, bağladıkları bir (USB) hafıza çubuğuyla bununla beraberinde ise, kendi yazılımlarını bilgisayara yükledikleri anlaşılmış oldu.

Avrupa’da adı saklı tutulmakta olan bir bankanın ATM’lerine yönelen saldırıların ayrıntıları ise, Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan bilgisayar korsanlığı konulu bir konferansa sunulduğu görüldü.
Saldırılarla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmakta olan iki araştırmacı isimlerinin yayımlanmamasını istedi.
Hırsızlıklar, Temmuz ayında söz konusu bankanın, bankamatiklerinin kasasındaki parayı koruyucu bir çok tedbir alınmış olmasına rağmen birçok sayıda bankamatiğin boşaltıldığını fark etmesiyle ortaya çıkmış oldu.
Bunun üzerine bankamatikler sıkı izlemeye alındı ve banka, soyguncuların virüslü hafıza çubuklarını makineye bağlayabilmek için önce bankamatiğin dış yüzeyinde bir delik açtıklarını incelemesi yapıp farkettiler.
Daha sonrasında yapılan incelemede bankamatiğe sahte bilgiler bir hafıza çubuğu takılarak yükleniyor ve delik tekrar açılmamış gibi kapatılıyordu.
Bu yöntemle, banka farkına varana kadar aynı bankamatik bir kaç kez boşaltılabiliyordu.
Soyguncular virüslü yazılımı yükledikten sonraki aşamada ise, seçtikleri herhangi bir zamanda, özel bir arayüzü harekete geçirmekte olan 12 haneli bir şifreyi yazıyordu.
Yüklenen virüslü yazılım üzerinde yapılan inceleme, bu 12 haneli sayının girilmesinden sonra, bankamatiğin soyguncuya özel bir menü açtığını ve kasasındaki toplam para miktarını ve her bir cins banknottan kaçar adet bulunduğunu göstediğini yapılan incelemede ortaya koydu.

İnternette ciddi güvenlik açığı


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar