• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1268218,147
  % -0,32
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Son yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı genç nüfusun geleceğe yönelik yatırımlarına destek için devlet destekli evlilik kredisini ön plana çıkarmıştır. Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteği ile hazırlanan ve hayata geçirilen proje sayesinde 18 ile 24 yaş arası gençlere 10.000 TL’lik evlilik kredisi verilmektedir.

Projenin Amacı Nedir? 

Bu projenin amacı evlenmek isteyen gençlere maddi destek ve kolaylık sağlamaktır. Böylelikle evlenmek isteyen gençler uzun yıllar boyu birikim yapmak zorunda kalmayacaktır.

Evlilik Kredisini Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şartları sağlayan ve Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır suçlar adı altındaki cezaları siciline işletmemiş olan her genç evlilik kredisinden faydalanabilir.

Kredi Miktarı Ne Kadardır?

Devlet destekli evlilik kredisi 5000 TL’den başlar. Geri ödenmesi için ise 4 yıl süre verilir. 4 yıllık geri ödeme süresi çeşitli koşullarda 6 yıla kadar yükselebilir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi kişilere bankalar yoluyla verilir. Bu yüzden evlenmeyi düşünen gençlerin evlilik kredisi almak için ilk önce banka şubelerine başvurmaları gerekir. Banka şubeleri evlenecek kişilerin gelir tablosu ve maddi durumuna göre kişilere evlilik kredisi verir. Evlenecek kişiler öncelikle TL cinsinden bir hesap açmalıdırlar. Bankada açılan hesaba devlet beş bin TL katkıda bulunur. Beş bin liralık katkının şartı kişinin ilk evliliği olmasıdır ve tek seferde verilir. Bakanlar Kurulu toplanır ve bir süre belirlenir. Banka hesabına yatırılan tutarlar belirlenen süre zarfında bu hesapta kalır. Kişilerin desteği hak ediş süreleri, devlet katkısı oranı ve çeyiz hesabı sözleşmesinin detayları Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenir. Bir ay içerisinde kişilerin gelir durumuna göre beş bin TL’nin üzerine eklenecek miktar belirlenir ve hesaba yatırılır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.