Hisse Borsa

Çin borsalarında esrarengiz gelişmeler !

Çin borsalarında esrarengiz gelişmeler !

Çin borsalarında esrarengiz gelişmeler! Çin’de bir hisse 55 seansta yüzde 4200 değer kazandı.

Amerika’da faiz yükseltme ile ilgili önemli gelişmeler yaşanırken, Avrupa borsalarında ise Yunanistan krizi sebebiyle borsalar yönünden riskli günler gerçekleştiği bilinirken, bu tür problemlerden muaf olduğu belirtilen Çin’de Şanghay ve Shenzhen borsaları arka arkaya yükseliş gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Fortune Türkiye’de yer alan bu önemli konu ile ilgili bilgilerin ışığında, Çin Şanghay borsa endeksi sene başından bu zamana kadar yaklaşık yüzde 60 seviyesinde değerlendiği bilgisi verilirken, Shenzhen ise ortalama yüzde 122 seviyesinde bir yükselişle önemli bir rekora imza attığı belirtiliyor.
Ayrıca analistler dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilen Çin’in, borsalarının önemli seviyede hareketli bulunmasında Çinli milyarderlerin halka arzları ile birlikte emekli, köylü gibi sıra dışı Çinlilerin borsaya yönelik merakının da etkili olduğu ifade ediliyor.

Diğer yandan, Çin borsasında gerçekte öğrenilen sıra dışı bir gelişme ise bir teknoloji şirketinin hisse değerinin 55 seansta tam yüzde 4200 oran tutarında değer ile yükselişe gelmesinin yanısıra Teknoloji startup’ı olarak bilinen Beijing Baofeng Technology 2012 senesinde Nasdaq’a kote olmayı ama daha sonra ise Çin borsasında karar verdiği belirtilmişti. Çinli bu önemli teknoloji şirketinin hisse değerleri bu yılın 3. ayı ortalarında ise halka arz edildiği ve ortalama olarak 3 ay içinde Apple hissesinin 11 senede kat ettiği yolu egale ettiği belirtildi.  Beijing Baofeng Technology aynı anda Çinli e-ticaret devi olarak bilinen Alibaba’nın hisse fiyatının yaklaşık 13 katı oranında değerlenmiş durumda olduğu belirtiliyor.

Çin hisse değerlerinde bu kaynama esas olarak, şirketlerin yabancı sermayeden kaçarak şahsi olarak yerli borsalarında kaynak oluşturmak istemesi ile ilgili kaygısından kaynaklandığı belirtiliyor.  Fakat analistler, Çin borsalarında bu yönde bir balon oluştuğuna işaret göstererek, “bu şekildeki balonların gözyaşlarıyla sona erdiği gerçeği asla akıllardan çıkarılmaması gerektiği” ifade edildi. İlerleyen günlerde Çin borsalarında önemli dalgalanmaların olup olmayacağı ise şimdiden merak konusu olacağı belirtiliyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar