• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2210524,458
  % 0,53
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Borsanın Düşüşü Neyi İfade Eder?

Borsanın Düşüşü Neyi İfade Eder?

Borsanın Düşüşü Neyi İfade Eder?

Borsanın Düşüşü Neyi İfade Eder? Borsa aracı kişi veya kurumlar sayesinde alıcıların ve satıcıların karşılaştırılmış olduğu teşkilatlandırılmış bir Pazar olarak ifade edilebilir. Borsada yatırımcılar bilgi ve deneyimleri sonucu işlem yaparak piyasadan beklentilerini karşılayabilmektedirler. Yatırımcıların borsa düşüşü veya yükselişi ile ilgili yorum yapabilmesi için öncelikle piyasayı iyi bilmesi gerekmektedir. Ayrıca aracı kurumlar bununla ilgili eğitim vermekte ve kısa bir süre içinde yatırım yapmak isteyenlere püf noktaları öğretebilmektedir. Bu şekilde yatırımcılar fiyat hareketliliği hakkında gerçekleşen dalgalanmaları daha net kavrayabilecek ve ona göre hareket edeceklerdir.

Borsa İşlemleri

Yatırımcıların üzerinde durması gereken noktalar araçların fiyatlarının yönleridir. Borsada yükselişe boğa ve düşüşe ise ayı eğilimi tanımı yapılmaktadır. Borsada işlem gerçekleştirmek isteyen yatırımcı fiyat düşüşteyken alım, yükselişe geçerken de satım yapar. Böylece arada bir fiyat farkı oluşur. Fiyat farkından da yatırımcılar kazanç elde eder. Yatırımcının borsa işlemleri esnasında yürüteceği tahminlerin doğru olması sonucunda başarılı borsa işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

Yatırım yapmak isteyenler aynı zamanda yardım da alabilmektedirler. Borsa işlemi esnasında teknik ve temel analizlerden faydalanmak gerekir. Temel analizlerde yatırımcı piyasadaki hareketliliği inceler. Teknik analizlerdeyse yatırım yapılacak olan araçların geçmişteki fiyat hareketleri incelenir ve alım satım işlemleri hakkında tahmin yürütülür.

Borsanın Düşüşü ve Yükselişi Ne Anlama Gelir?

Borsanın düşüşü veya yükselişi ekonomi ile doğrudan ilgilidir. Borsadaki yatırım araçlarının fiyatlarını sadece o ülkedeki hareketlilik değil farklı ülkelerdeki ekonomiler de etkilemektedir. Borsaları en çok etkileyen olayların başında gelişmiş ülkelerde gerçekleşen olaylar yer almaktadır. Bunlar siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, para politikaları, kriz, savaş, doğal afet ve gerginlikler olarak sıralanabilmektedir. Bunlar borsayı olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Ayrıca arz-talep faktörleri de fiyatları etkilemektedir. Arz az, talep artarsa fiyat yükselmekte ve tam tersi durumda da fiyat düşmektedir. Sonuç olarak borsada bulunan yatırım araçlarının veya şirketlerin gün içerisindeki hareketliliği nedeniyle değerleri düşmekte veya yükselmektedir. Yükselişte olan borsada şirketler ve yatırım araçları değer kazanmaktadır. Düşmekte olduğu sıradaysa yükselişin tam tersi şirketler veya yatırım araçları değer kazanamamakta ve ekonomi kötüye gitmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.