Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsa İstanbul’un Eski Adı Nedir?

Borsa İstanbul’un Eski Adı

Borsa İstanbul’un Eski Adı Nedir? Borsa İstanbul 1986 yılında dönemin başbakanı tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla faaliyetlerine başlamıştır. İlk kurulduğunda küçük merkezlerde işlevini sürdürürken kısa sürede alanın yetmemesi nedeniyle farklı yerlere taşınmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası uzun zaman inişli çıkışlı dönemler yaşadı. Özellikle 1989 yılında yabancı yatırımcılara da kapılarını açmasıyla kendini geliştirme fırsatı yakalamış oldu. 1990 yılında ise döneminin en büyük iş hacmini yakaladı. Körfez krizinden etkilendi fakat 1993 yılında ilk defa bilgisayar ile tanıştı. Ardından ise 1997 yılında borsa endekslerinde değerlerle ilgili genel bir düzenleme yapıldı.

 21. Yüzyılda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

Yirmi birinci yüzyılda artık internete kavuşmuş olan ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da nasibine düşeni aldı ve internet sistemini bünyesine dahil etti. Bununla beraber İMKB için artık sanayi kollarından büyük bir çoğunluğunun hisselerinin borsaya girme dönemi başladı. Fakat yirmi birinci yüzyıl başında yaşanan kriz İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı da etkiledi ve ilk büyük şirket batmaları yaşandı. 2000 yılında yaşanan büyük kazançlardan sonra ertesi yıl yaşanan ekonomik kriz sonucu ortaya çıkan şirket iflasları borsanın hızını kesmeye yetmedi.

 Borsa İstanbul Nasıl Doğdu?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının adı 2013 yılında Borsa İstanbul olarak değiştirildi. Yine 2013 yılında bu değişim ile tüm borsa değerlerinin bir kuruluştan yönlendirilmesi sağlanmış oldu. Borsa İstanbul’un kuruluş amacı yabancı ya da yerli tüm sanayi ve sektörlere ait borsa değerlerinin adaletli, güvenilir, iş etiğine uygun bir şekilde Pazar içerisinde alınıp satılmasını sağlamaktır. Ayrıca Borsa İstanbul’un tüm yetki ve sorumlulukları Kanunlarla netleştirilmiş durumdadır. Bir yatırımcının Borsa İstanbul içerisinde hisselerini satışa sunmasında ya da satın almasında ayrıcalıklara sahip olması gerekmemektedir. Borsa İstanbul’un bu bağlamda şirketler ya da şahıslar arasında ayrım yapmak sızın işlev görmesi ilgili kanun hükümlerinden biridir.

Borsa İstanbul'un Eski Adı Nedir?

Borsa İstanbul'un Eski Adı Nedir? Borsa İstanbul 1986 yılında dönemin başbakanı tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla faaliyetlerine başlamıştır. İlk kurulduğunda küçük merkezlerde işlevini sürdürürken kısa sürede alanın yetmemesi nedeniyle farklı yerlere taşınmıştır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar