Hisse Borsa
Neler Oluyor?

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir?

Borsa Analiz Teknikleri

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir? Borsaya girmeden ve herhangi bir alım satım işlemi yapmadan önce detaylı bir analiz yapılması sermaye ve yatırımları için çok önemli bir husustur. Bir örnek vermek gerekirse borsada yatırım olarak hisse senedi alımı yapılacaksa, hisse senedinin alınacağı şirketi detaylı bir şekilde analiz etmek gerekir. Hisse senedi yatırımında temel olarak amaç, alımı yapılacak olan hisse senedinin uzun vadede yükseliş kazanıp kazanamayacağını kestirebilmek ve yatırımlara bu ölçüde yön vermektir.

Borsada sağlam adımlar atıp kazanç sağlamak için 2 tane analiz şekli vardır. Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir? İnceleyelim.

Temel Analiz

Temel analizde borsada yatırım gerçekleştirecek olan kişilerin, piyasalarda meydana gelecek olan değişimleri basit yollar ile ön görebilmesi olanağı sağlanır. Borsaya girildiğinde piyasada yer olan her koşula hazırlıklı olmak ve yatırım işlemlerine kazanç sağlanabilecek şekilde yön vermek temel analizden geçer. Bu analiz sayesinde yatırımlarınızın kar zara oranı tamamen kişinin analiz tekniklerine ve yeteneğine kalmış olur.

Yatırımcılar borsadan kazanç sağlamak için hisse senedi alımı yaparlar. Bu hisse senetlerinden en yüksek getiriyi kazanmak için, sektör analizi, ekonomik gelişme takibi ve şirket analizi yapılıp yatırım yapılacak hisse senetlerinin reel fiyatları bulunur ve bulunan bu fiyatlar, piyasadaki diğer fiyatlarla karşılaştırılarak en uygun fiyattan hisse senedi alımı yapılır. Yani kısaca temel analiz sayesinde bulunan hisse senedi fiyatları, piyasanın altındaysa alınır üstündeyse satılır.

Bu analiz yöntemi ile ekonomideki farklı gelişme ve değişmeler tahmin edilir. Bu değişme ve gelişmelerden yatırım yapılacak şirketin nasıl etkileneceği değerlendirilerek yatırımlara yön vermek esastır.

Teknik Analiz

Geçmiş dönemde yaşanan fiyat hareketlerinin gelecek dönemde de yaşanabileceğini tahmin ederek oluşturulan fiyat tahminlerine teknik analiz denir. Bu analizin incelenmesi için temel olarak fiyat/zaman grafikleri kullanılmaktadır. Değişik zamanlarda piyasadaki alıcı ve satıcıların o dönemde verdiği tepki ve fiyatlar değerlendirilerek, gelecekte oluşması muhtemel tepkilere göre fiyat tahmini gerçekleştirilmektedir. Sermaye piyasasından gelen fiyatlara dair tahminler ancak ve ancak teknik analiz ile mümkündür.

Teknik analiz yapılırken diğer temel analiz araçları ya da ekonomik verileri incelemeye gerek yoktur. Bunun nedeni ise teknik analizin hedefinde hisselerin yaşadığı değişimler olmasıdır. Ayrıca teknik analizin odak noktasını arz ve talep oluşturmaktadır.

Teknik analiz yaparken devamlılık formasyonu, hareketli ortalamalar, fibonacci sayıları, fiyat formasyonu ve fiyat göstergeleri, trend değişim formasyonları, bollinger bantları, composite grafikler, directional movement, relative strength index, macd (moving average convergence / divergence), stochastic oscillator ve momentum gibi araçlar kullanılır.

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir?

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir?

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir?

Borsa Analiz Teknikleri Nelerdir? Borsaya girmeden ve herhangi bir alım satım işlemi yapmadan önce detaylı bir analiz yapılması sermaye ve yatırımları için çok önemli bir husustur.

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar