Hisse Borsa

BİST’e yatırım yapanlar kazandı

 

BİST’e yatırım yapanlar kazandı

 

 

 

Yılbaşından beri döviz ve altında sert dalgalanmların yaşanması sebebiyle yatırımcılar, BİST 100 endeksine yöneldi. 2015 yılından beri Türkiye ekonomisinde kendisini hissettiren tedirgin hava, ekonominin dalgalanmasına sebep oldu. Şubat ayında 3 lira sınırının üzerine çıkan dolar, daha sonra 2,78 seviyelerine kadar geriledi. Yayınlanan ekonomi verilerine göre nisan ayında yatırımcılarıa en çok kazandıran BİST 100 Endeksi oldu.

 

 

 

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde geçen ay en fazla reel getiriyi borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları” sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, geçen ay en yüksek reel getiri Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,19, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,92 ile BİST 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), yatırımcısına yüzde 2,53 reel getiri sağladı. Buna karşılık, külçe altın yüzde 2,41, dolar yüzde 2,32, avro yüzde 0,30 ve mevduat faizi yüzde 0,12 kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise DİBS, yatırımcısına yüzde 2,26 reel getiri sağlarken, külçe altın yüzde 2,66, dolar yüzde 2,57, avro yüzde 0,56 ve mevduat faizi yüzde 0,38 kayıp yaşadı.

Üç aylık değerlendirmeye göre BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,95 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, dolar Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,5 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre ise DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,9, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,75 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,66, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 6,38 kayba neden oldu.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde en yüksek reel getiri avro da gerçekleşti.

Finansal yatırı araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde avro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,15, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,36 reel getiri sağladı.

Diğer taraftan BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,25, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,68 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar