Hisse Borsa

BİST 100’de hedef değeri 91 bin 300

2016 yılı ve sonrası için makro tahminlerimizi güncellediğimiz Aralık ayından bu yana piyasalarda önemli değişimler yaşanmış oldu.

Yurtdışında yükselen Çin kaynaklı endişeler, emtia ve özellikle petrol rakamlarındaki hızlı değer kaybı gelişmekte olan ülkelere karşı risk algısında kötüleşmeye yol açmış durumda. Petrol fiyatları Aralık ayından bu yana yüzdesel oranda %30 gerilerken, 2015 yılını %17 değer kaybetmesiyle kapatan MSCI GÖÜ endeksi 2016 yılına %11 kayıpla başlamış oldu. Türkiye endeksi ise yüzdesel oranda %4’lük kayıp ile 2015 yılında aleyhine açılan farkı bir miktar kapatmış oldu. Yılbaşında tırmanan İran Suudi Arabistan gerginliği jeopolitik riskleri daha da yükseldi. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın beklentilerin ve tahminlerin aksine politika faizinde yükselişe gitmemesi ve asgari ücret artışının etkileri, enflasyon beklentilerinde yükselişe yol açmış oldu. Diğer yandan, öncü göstergeler 3Ç deki hızlı büyüme momentumunun 4Ç’de devam edeceğine işaret edilmekte olduğu gözlendi. Hükümet revize edilen OVP’de 2016 için %4.5 civarında oldukça iddialı bir büyüme hedefi açıklamış oldu.

Tüm bu gelişmelerin yanında ise 10 yıllık TL faiz oranları, cari açık, büyüme ve enflasyon tahminlerimizde yeni bir revizyona gitmiş olundu. Orta vadeli enflasyon beklentilerindeki artış olarak ve GOÜ kaynaklı risk algısındaki bozulmanın etkisi ile 10 yıllık TL faiz oranı varsayımlarımızı 2016 ve sonrası için 50 baz puan yükselttik. Buna göre değerlemelerde kullandığımız ortalama olarak 10 yıllık TL risksiz getiri oranı %9’dan %9.5’e arttı.

[poll id=”13″]

Ruble tarihi dipte

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar