• YARIM ALTIN
  8.048,00
  % -0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8583
  % 0,12
 • € EURO
  35,1739
  % -0,14
 • £ POUND
  41,5773
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  4,5241
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -2,01
 • BITCOIN/TL
  2086473,673
  % -1,96
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Bilanço Analizinde Kullanılacak Finansal Yapı Oranları

Bilanço Analizinde Kullanılacak Finansal Yapı Oranları

Yatırım yaparken her zaman bilinçli hareket etmek kaybetmemenin ilk kuralı olarak karşımıza çıkıyor. Bilinçli yatırımlar yapabilmek için ise bazı konularda bilgi sahibi olmak şart. Bunlardan ilki elbette temel analiz olarak da nitelendirebileceğimiz şirketin içerisinde bulunduğu sektör, şirketin iştirakleri, şirketin yaptığı yatırımlar gibi çok çeşitli bilgileri süzgeçten geçirmek olacaktır. Daha sonra şirkete hisse senedi alarak yatırım yapmak isteniyorsa hisse senedinin teknik analizi yapılarak destek ve direnç noktaları hakkında bilgiler edinilebilecektir.

Temel analiz ve teknik analizinin önemin muhakkak ancak bilinçli yatırım yapmanın altın kurallarından bir diğeri ise bilanço analizidir. Bu yazımızda şirketlerin bilanço analizlerinde kullanabileceğiniz şirketlerin finansal yapısı hakkında bilgi verecek oranların nasıl hesaplandığına ve bu oranların bizlere şirket hakkında neler gösterebileceğine kısaca değineceğiz.

Finansal Kaldıraç Oranı

Finansal kaldıraç oranı, şirketlerin varlıklarının ne kadarlık kısmınının yabancı kaynaklar ile finanse edildiğini gösteren oranın adıdır. Şirketten şirkete ve sektörden sektöre değişmekle beraber analistlere göre bu oranının genellikle %50 düzeyinde olması olumlu kabul edilir. Elbette ortaya çıkan oranın sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için şirketin içerisinde bulunduğu sektör ortalamalarına göre kıyaslama yapılması gerekir.

Finansal kaldıraç oranı, bilançoda yer alan toplam yabancı kaynakların (kısa vadeli yabancı yükümlülükler + uzun vadeli yabancı yükümlülükler) bilanço toplamına (aktif ya da pasif) bölünmesi sonucu ortaya çıkan orandır.

Finansal Kaldıraç Oranı= Toplam Yabancı Kaynaklar / Aktif ya da Pasif Toplamı

Finansman Oranı

Finansman oranı, şirketlerin öz kaynaklarının toplam yabancı kaynaklarının ne kadarlık kısmını karşıladığını gösteren orandır. Şirket öz sermayelerinin yüksek olması genellikle olumlu olarak kabul edilir. Analistlere göre finansman oranının %50 düzeyde olması olumlu kabul edilir. Ancak sağlıklı değerlendirmeler için muhakkak sektör ortalamalarına göre kıyaslama yapmak gerekir.

Finansman oranı, şirket öz kaynaklarının toplam yabancı kaynaklara (uzun vadeli yabancı kaynaklar + kısa vadeli yabancı kaynaklar) bölünmesi ile bulunur.

Finansman Oranı = Toplam Özkaynaklar / Toplam Yabancı Kaynaklar

Otofinansman Oranı

Şirketin finansal yapısını gösterecek bir başka oran ise oto finansman oranıdır. Oto finansman oranı, şirketlerin kendi kendilerini ne derece finanse edebildiğini göstermesi açısından önemlidir.

Oto finansman oranı, bilançoda bulunan kar yedeklerinden geçmiş yıl zararlarını çıkarttıktan sonra ortaya çıkan tutarın şirketin ödenmiş sermayeye bölünmesi suretiyle bulunur.

Otofinansman Oranı= (Kar Yedekleri – Geçmiş Yıl Zararları) / Ödenmiş Sermaye

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.