Bankacılık

Başçı göreve devam edecek mi?

Başçı göreve devam edecek mi?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na basına kapalı olarak 4 saatlik bir sunum gerçekleştirmekte olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya milletvekilleri de gelecek planlarını hakkında sorular soruldu. Saliha Çolak’ın Habertürk’teki haberine göre yapılan konuşmada milletvekillerinden, “Nisanda görev süreniz doluyor. Yeniden görev almayı düşünüyor musunuz?” sorusu gelince ise bunun yanında Başçı, “Yeniden görev almak isteyip istemeyeceğimi söylemem. Ama görev verilirse kaçmam” diye açıklamasında bulundu.

“HARCAMALARA DİKKAT” UYARISI

Sunumunda, oynaklıklarda gözlenmekte olan düşüşün kalıcı olması halinde gelecek toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini kaydetmekte olan Başçı, 2016’da enflasyon görünümü açısından kamu harcamalarının kontrol altında tutulmasının öneminin altını çizdi.

“GEREKİRSE FAİZİ ARTIRIRIZ”

Başçı, sunum sırasında ise şunları belirtti, eski FED Başkanı Paul Volcker’ın enflasyonu indirmek için faizleri yüzde 19’a kadar arttırmasını örnek gösterince, muhalefet milletvekilleri “O zaman niye yapmıyorsunuz” diye sordu. Başçı da, “Gerekirse onu da yaparız” karşılığını vermiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar