Bankacılık

Bankaların karında büyük artış

Bankaların karında büyük artış. Türk bankacılık sektörünün dönem net kârı ise, bu yılın ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 65 oranında yükseldi ve kar oranları tavan yaptı.

 

Bankaların kar oranları tavan yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), mart sonu itibarıyla bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergelerini açıklamasında bulundu.

Buna göre, martta Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 866 milyar 47 milyon liraya yükseldi. Sektörün aktif toplamı, geçen yılın sonuna göre 135 milyar liralık artış gösterdi.

Mart sonu itibarıyla en büyük aktif kalem olan krediler 1 trilyon 830 milyar 284 milyon lira, menkul değerler 365 milyar 874 milyon lira olarak hesaplandı. Geçen yılın sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 4,9, krediler yüzde 5,5 ve menkul değerler yüzde 4,1 yükseli gösterdi.

Bankaların kaynakları içinde yer alan en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat, geçen yılın sonuna göre yüzdesel oranda 4,4 artışla 1 trilyon 518 milyar 9 milyon liraya artış göstermiş oldu.

Mart sonu itibarıyla yer alan haberde ise sektörün ilk çeyrek net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 65,02 artarak 13 milyar 517 milyon lira oldu. Geçen yılın ilk 3 ayında sektörün toplam kârı 8 milyar 191 milyon lira düzeyinde yer almıştı.

 

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar