Bankacılık

Bankalardaki Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Bankalardaki Altın Tarihi Zirveyi Gördü

Bankalardaki Altın Tarihi Zirveyi Gördü. Bankalardaki altın hesapları rekor seviyeleri gördü. Mayısta 2017 sonuna kıyaslama yapacak olursak 7,7 milyar lira yükseliş göstererek 31 milyar 814 milyon liraya ulaşırken bu rakam tüm zamanların en yüksek rakamı olarak kayıtlara girdi.

Küresel ekonomideki çalkantıların devam etmiş olduğu yılın ilk 5 ayında, döviz ve pay piyasalarından kaçan yatırımcılar, tarih boyu cazibesini yitirmeyen altına yöneldi. Altına olan talebin yükselmesinde, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim, döviz kurları ile tahvil faizlerindeki yükseliş, jeopolitik riskler ve gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarındaki normalleşme adımlarının devam etmesi gibi sebepler etkili oldu.

Bu dönemde yurt içinde gram altının fiyatı yıla başladığı 158,8 lira seviyelerinden yükselişe geçerek mayıs ayını 184,7 liradan tamamladı. Böylece geçen 5 aylık süreçte gram altın yüzde 16,3 değerlenmiş oldu.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle beraberinde ise bankalardaki altın hesapları da hem değer, hem de miktar bazında rekor rakamları gördü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalardaki altın hesapları yılın 5 ayında 2017 sonuna kıyasla 7 milyar 711 lira artarak 31 milyar 814 milyon lira seviyesine ulaştı ve tarihi zirvesini görmüş oldu.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar