Bankacılık

Bankalarda unutulan toplam para miktarı 117 milyon lira

Bankalarda unutulan toplam para miktarı 117 milyon lira

Bankalarda unutulan toplam para miktarı 117 milyon lira belirlendi. Bankalarda 2017 yılı itibariyle tüm bankalarda unutulan para miktarının toplamı ise tam 117 milyon lira olarak belirlendi.

Bankalarda toplam unutulan para miktarı yapılan incelemelerde ciddi sonuçlar ortaya çıkardı. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu‘nun 62’nci maddesi gereğince bankalar nezdinde yer alan hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem beraberinde ise, talep veya yazılı talimat tarihinden itibaren yer alan haberde ise 10 yıl süreyle aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar zaman aşımına uğramakta ve gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu‘na (TMSF) aktarılmakta.

Bankalarda unutulan paralar ne olacak?

Bu yıl itibarıyla, en son 2007’de işlem görmüş olan hesapların Fon’a devri gerçekleştiriliyor.

Bankalar tarafından zaman aşımına uğrayan hesaplarla ilgili olarak yapılan ilanlar doğrultusunda yapılan incelemede ise, hak sahipleri veya mirasçıları tarafından 15 Haziran’a kadar aranmayan hesapların tümü TMSF’ye devri gerçekleştirilecek.

854 BİN KİŞİ PARASINI UNUTTU

31 Aralık 2017 itibarıyla zaman aşımına uğrayan hesapların tamamı ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi yapılan muhtelif döviz cinsinden olsun ve tüm para birimleri (TL, dolar ve avro) hesapların TL karşılığı tutarı yaklaşık 117 milyon lira olarak belirlendi. Bununla ilgili itirazda bulunmayan hesap sahiplerinin paraları ise TMSF’ye aktarımı yapılacak.

Zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi yapılan miktarların toplam hesap sayısı da 854 bin 18 adet olarak belirlendi. 2007’den itibaren işlem görmemekte olan, geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından Fon’a ön bildirimi yapılan hesapların 415 bin 540 adedi mevduat, 9 bin 649 adedi katılım fonu, 428 bin 829 adedi ise alacaklardan oluşmuş oldu.

Zaman aşımına uğraması sebebiyle 2017’de Fon’a aktarılan hesapların TL karşılığı beraberinde, yaklaşık olarak 83 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar