• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2210524,415
  % 0,53
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bankalar Ne Zaman Kapanır?

Bankalar Ne Zaman Kapanır?

Bankalar Hangi Saatlerde Çalışır?

Bankacılık sektörü çok fazla müşteri potansiyeline sahip bir sektördür. Ve bu yolda müşteri toplamaya, kitlesini arttırmaya devam etmektedir.

Hemen hemen herkesin banka ile ilişiği olmuştur. Banka gişesine yolu düşmeyen, gişe kuyruğunda beklemeyen çok az kişi vardır. Eskiye oranla kuyruk sıralarında iyileşme görülse de tamamen yok olmuş sayılmaz.

Milyonlarca kişiye hizmet veren bankalarda vatandaşlar, işlemlerini gerçekleştirebilmek için bankaların çalışma saatlerini merak eder. Ve kendilerini mesai saatlerine ayarlamaya çalışırlar. Mesai saatlerini bilip de unutkanlığı sebebiyle erken yola koyulan ve bankanın açılmasını bekleyen vatandaşlar da mevcuttur.

Banka Çalışma Saatleri

Ülkenin finans yapısını belirleyen ve ülke gelişimine katkısı büyük olan bankalar her ülke için vazgeçilmez kaynak olma yolunda ilerler. Banka demek ekonomi demektir. Ülke gelişimi için bankalar büyük öneme sahiptir.

Bankalar genel olarak 09.00 – 17.00 saatleri arasında çalışır. 12.30′ da öğle arasına girip, bir saatlik moladan sonra 13.30′ da tekrar mesaiye dönerler. Öğleden sonra başlayan mesai 17.00′ ye kadar devam eder ve o dakikadan sonra müşteri kabulü son bulur.

Çalışanlar banka içerisinde kalmaya devam edebilirler. 17.00′ de müşteriye kapanan banka, çalışanlar için kapanmamıştır aslında. Birtakım kontroller yaparlar. Açık olup olmadığını kontrol eder, istenilmeyen bir durumla karşılaşıldığında müdahale ederler.

Bankalar haftanın beş günü çalışır. Hafta sonunda hemen hemen her banka çalışma potansiyeli göstermez. Fakat hafta içi mesai yapan banka gibi hafta sonunda da mesaiye kalan bankalar olabilir.

Bu ihtimal düşük de olsa, hafta sonu çalışan bankaları görmek de olasılıklar arasındadır.

Fazla Mesai Nedir?

Haftalık çalışma süresi 45 saattir. 45 saatin üzerinde çalışma yapıldığı zaman fazla mesai ile karşılaşılır. Bankalar da zaman zaman bu durumla karşılaşabilirler. Her banka için aynı durumdan bahsetmek mümkün olmasa da fazla çalışma ihtimalleri yüksektir.

Gişe Dışı İşlemler

Bu tür işlemlerde bankaların açık olup olmaması önem taşımaz. Bankamatik ile havale işlemini rahatça yapabilir, para çekip yatırabilir. Ödeme işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemleri İnternet bankacılığı ile de yapmak mümkün. Müşteri hizmetlerini arayarak İnternet bankacılığını aktif hale getirebilirsiniz. Sonrasında telefonunuza uygulama indirip yapacağınız işlemi rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.