Bankacılık
Neler Oluyor?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır? Nereden para kazanıyor? Gelirleri ve giderleri nelerdir? Hangi ürünlerinden en çok para kazanıyor? Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nereden Para Kazanıyor?

Bankalar Nereden Para Kazanıyor

1. HESAP İŞLETİM ÜCRETİ

Türkiye’de bankaların önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Ciddi oranda kazanç sağlayan bu ücret bankadan bankaya değişmekle birlikte, yıllık milyonlarca lirayı geçmektedir.

2. TRANSFER ÜCRETLERİ

Bankaların büyük bölümü havale, eft ve diğer para gönderme seçenekleri için masraf kesmektedir. Bu masraflar her ne kadar birkaç lira olsa da, milyonlarca işlem baz alındığı takdirde yıllık milyarlarca liraya ulaşmaktadır. Üstelik transfer ücretleri, şubelerde çok daha yüksektir.

3. KREDİ KARTI MASRAFLARI

Kredi kartları için de aylık, 3 aylık veya yıllık bazda masraflar alınmaktadır. Ayrıca POS cihazları için de, mağaza sahiplerinden masraf alınıyor. Bu durumda her kredi kartı işlemi banka için para anlamına geliyor.

4. GECİKME CEZALARI

Bankaların en çok gelir elde ettiği bir diğer yöntem ise gecikme cezaları yani faizlerdir. Genellikle bankalar borcunuzu bir süre geciktirmenizden hoşlanır bile, çünkü her gecikme hesaplanmamış ek para anlamına gelmektedir. Ve herkes sürpriz fazla paradan hoşlanır.

5. BAŞVURU ÜCRETLERİ

Bankalar birçok işlem için başvuru ücreti almaktadır. Örneğin çek başvurusu için birkaç yüz lirayı gözden çıkarmanız gerekecektir.

6. YATIRIM KOMİSYONLARI

Yatırım ve hisse senedi işlemleri vb. işlemlerde komisyon almaktadır.

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır? Nereden para kazanıyor? Gelirleri ve giderleri nelerdir? Hangi ürünlerinden en çok para kazanıyor?

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar