Bankacılık

Bankalar kredi musluğunu açtı

Bankalar kredi musluğunu açtı

Bankalar kredi musluğunu açtı. Bankaların KOBİ’lere kullandırmış olduğu toplam nakdi kredi tutarı, ağustos sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,1 artarak 490,3 milyar lira olarak yapılan incelemede görüldü.

Bankalar tüm kredi musluklarını açtı. Türk bankacılık sektörü, ihracatının yaklaşık olarak yüzde 60’ını gerçekleştiren ve istihdamın yüzde 75’ini oluşturmakta olan KOBİ’lere özel kredi paketleri ile destek vermekte.

Bankalar, “KOBİ Bankacılığı” ile nakdi ve gayri nakdi kredi vermenin yanı sıra şirketlerin rekabet gücünü artırması ile beraberinde, finansmanı doğru kullanabilmesi ve ülke pazarlarını tanıyabilmesi için ihtiyaç duyulan eğitim ve danışmanlık hizmeti de sunuyor.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri ve analizlerine göre bankalar 2010 yılında KOBİ’lere 125,5 milyar lira kredi desteği verirken, geçtiğimiz yıl bu tutar 420,5 milyar lirayı geçmiş oldu. Geçen yılın ağustos sonu itibarıyla rakamı 401,6 milyar lira olan kredi bakiyesi, bu yılın aynı döneminde yüzde 22,1’lik artışla 490,3 milyar lira oldu.
KOBİ’lere verilen destekle ilgili değerlendirmede bulunmakta olan banka yöneticileri, KOBİ’lere hem kredi hem de eğitim ve danışmanlık hizmetleri olarak desteklerini sürdüreceklerini belirtmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar