Bankacılık

Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 3 trilyon lirayı geçti

Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 3 trilyon lirayı geçti

 

Türkiye Bankalar Birliği, bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğünün eylül sonu itibarıyla beraber 3 trilyon lirayı geçtiğinin duyusunu yaptı.

 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin eylül sonu itibarıyla 3 trilyon lirayı aştığını bildirisinde bulundu.

TBB, Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi Eylül 2017 Raporu’nu yayımladı. Raporda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri ve analizlerine göre, eylül sonu itibarıyla bankacılık sektörü toplam aktiflerinin 3 trilyon 54 milyar liraya (860 milyar dolar) yükseldiği belirtilmiş olundu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla beraber yüzde 21 yükselişe işaret eden toplam aktiflerin, Eylül 2016’da 2 trilyon 534 milyar lira düzeyinde bulunduğu hatırlatılan raporda, “Krediler, mevduat ve mevduat dışı kaynaklardan daha hızlı büyümüştür. Sektör, öz kaynak artışı yoluyla kaynak üretimine devam etmiştir. Son bir yıllık dönemde kredilerin yüzde 14’ü öz kaynaklardaki büyümeden gelen kaynakla finanse edilmiştir.” değerlendirmesi yapılmış olundu.

Raporda, toplam kredilerin bir yıl önceye göre yüzde olarak ise 24, sabit fiyatlarla ise yüzde 12 büyüyerek 2 trilyon lira (565 milyar dolar) olduğu kaydedilmiş olundu.

Geçtiğimiz yılın 9 ayında 125 milyar lira artan kredilerin, 2017’nin aynı döneminde 260 milyar lira yükseldiği bildirilen raporda, “Toplam mevduat yüzde 22 yükselişle beraber 1 trilyon 635 milyar lira (460 milyar dolar), sabit fiyatlarla artış yüzde 10 olarak görüldü. Toplam kaynakların yüzde olarak ise 54’lük bölümünü mevduat oluşturdu. Kredi/mevduat oranı 2 puan artarak, yüzde 123 düzeyine yükseldi.” ifadelerine yer verilmiş olundu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar