• YARIM ALTIN
  8.175,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2079
  % 0,01
 • € EURO
  35,0109
  % -0,01
 • £ POUND
  40,9580
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4524
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  2169084,444
  % 0,63
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Bankacılar itiraz etti

Bankacılar itiraz etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerin talebi üzerine getirilmekte olan aidatsız kredi kartıyla taksitli alışveriş yapılabilmesini sağlamış olacak düzenleme için çalıştıklarını bildirisinde bulunuldu. Bakan Tüfenkci, TBMM’de gazetecilerin, kredi kartı aidatları sebebiyle tüketicilerden gelen şikâyetleri hatırlatması üzerine bu konuyla ilgili olarak daha önce hayata geçirilen aidatsız kart düzenlemesini anımsamasında bulundu.

Tüfenkci, aidat alınan kartlar dışında bankaların bir de aidatsız kart çıkarmak durumunda olduklarını açıklaması yaparken, bu kartla ilgili de şikâyetler geldiğinin altını çizdi. Tüfenkci, aidatsız kredi kartıyla ilgili bu kez de “taksit yapılamıyor” şeklinde şikâyetler aldıklarını belirtirken, bunun üzerine bu kartlarla da 3-4 taksitle alışveriş imkânı getirmek için çalışma başlattıklarını ifadelerine ekledi.

“İYİ NİYETLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Aidat alınan diğer kredi kartlarında ise bir çok farklı uygulamalar olduğunu belirtirken, aidatsız karta 3-4 taksit getirilmesinin diğer kartlarla aynı rakama taşınacakları anlamına gelmediğini belirten Tüfenkci, “İyi niyetli görüşmeler aşamasındayız. Henüz alınmış bir karar yok. Çalışmalarımız sürecek” açıklaması yaptı.

-Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre yapılan bilgilendirmede ise, 2015’in ilk dokuz ayında kredi kartı ile yapılan ödeme % 14 büyüme gösterdi.

-BDDK verileri ve analizlerine göre Kasım 2015 itibarıyla kredi kartlarıyla yapılan taksitsiz harcama 42.3 milyar lira.

-Aynı dönemde taksitli kredi kartları ile yapılmakta olan toplam taksitli harcama tutarı ise 17.4 milyar lira rakamında.

-Bankalararası Kart Merkezi verileri ve incelemesine göre, 2015’in ilk dokuz ayında kredi kartı ile yapılmakta olan ödeme % 14 büyüme göstermiş oldu.-BDDK verilerine göre Kasım 2015 itibarıyla kredi kartlarıyla yapılmakta olan taksitsiz harcama 42.3 milyar lira.-Aynı dönemde taksitli kredi kartları ile yapılan toplam taksitli harcama tutarı ise 17.4 milyar lira düzeyinde yer aldı.

BANKACILARIN REKABET AÇISINDAN İTİRAZLARI OLDU

Tüfenkçi, bankacıların rekabet açısından itirazları olduğunun belirtirken, görüş sordukları kurumları tarafından da, “Aidatsız kart çıkarıldıktan sonra, diğer kartlardaki imkânlar buraya taşınırsa haksız rekabet olur diye belirtilirken. Bu, bankaların kendisine bırakılsın. Rekabet açısından uygun görürlerse zaten bu karta bazı özellikler yüklemek isteyebilirler. Bırakılsın bankalar kendiliğinden taksit getirsin” görüşlerinin dile getirildiğini aktarmış oldu.

AİDATSIZ KART ŞARTI KONULMUŞTU

BDDK, bankalara müşterilerine aidatsız kredi kartı seçeneğin yanında sunmaları için şart koşmuş ve uygulama başlamıştı.

[poll id=”12″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.