Bankacılık
Neler Oluyor?

Banka Kredi Sözleşmesi Örneği

Banka Kredi Sözleşmesi Örnekleri

Banka Kredi Sözleşmesi Örneği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bankalara bildirmiş olduğu üzere, müşterilerin talep etmeleri halinde, yapılan her türlü işleme ait belgelerin bir örneğinin müşteriye teslim edilmesi gerekmektedir.

Kredi Sözleşmesi Nedir?

6502 sayılı kanunda belirtildiği üzere, kredi sözleşmesi, bankanın tüketiciye faiz karşılığında, ödemelerinin ertelenerek yapılması, ödünç olarak verilen bakiyenin belirlenen vadelerle finanse edilerek geri ödenmesi koşuluyla kredi vermeyi taahhüt ettikleri sözleşmeleri kapsamaktadır. Sözleşmenin geçerli sayılabilmesi için mutlaka yazılı olarak yapılması gerekmektedir.

Sözleşmenin İçeriğinde Neler Olmalı?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından bankalara sözleşmelerin şekil şartları ve içerikleri ile ilgili tebliğ yapılmıştır. Bu tebliğe göre banka ve müşteri arasında imzalanacak olan sözleşmelerin en az on iki punto ve koyu harflerle yazılmış olması gerekmektedir. Ayrıca sözleşmenin içerisinde kullandırılan kredi tutarı, anapara, faiz, vergi, fon, komisyon gibi kalemler ayrı ayrı belirtilmeli ve bunların detaylı olarak gösterildiği bir ödeme planı müşteriye verilmelidir. Sözleşme içerisinde gecikme faiz oranı, sözleşmenin sona erme şekli ve şartları, hukuki sonuçları da belirtilmek zorunluluğu bulunuyor.

İmzalı Sözleşme Örneği Alınabilir Mi?

Bankacılık Kanunu’nun 76. Maddesinde; Bankaların, müşterilerine vermiş oldukları hizmetler ile ilgili olarak kendilerine iletilen her türlü sorulara cevap verecek şekilde bir sistem kurmaları ve verdikleri hizmetle ilgili her bilgiyi müşterilerine bildirmeleri gerektiği hükmü yer almaktadır. Bankalar, müşterinin talebi doğrultusunda karşılıklı olarak imzalanmış olan sözleşmelerin onaylı bir örneğini müşterilerine vermekle yükümlüdürler.

Banka Sözleşme Örneğini Vermeme Hakkına Sahip Mi?

Banka ile karşılıklı olarak imzalamış olduğunuz her türlü sözleşmenin bir örneği, banka tarafından size verilmek zorundadır. Sözleşme örneğini vermeyi reddeden banka veya banka çalışanları hakkında yapılan tüm şikâyetler, Tüketici Hakem Heyeti tarafından değerlendirilerek, kanuna aykırı işlem yapan kurum veya çalışan hakkında idari para cezası kararı veriliyor.

 

Banka Kredi Sözleşmesi Örneği

Banka Kredi Sözleşmesi Örneği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bankalara bildirmiş olduğu üzere, müşterilerin talep etmeleri halinde, yapılan her türlü işleme ait belgelerin bir örneğinin müşteriye teslim edilmesi gerekmektedir.

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar