• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1268218,167
  % -0,32
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Banka Dışı Kredi Veren Firmalar

Banka Dışı Kredi Veren Firmalar

Banka Dışı Kredi Veren Firma ve Kurumlar

Banka Dışı Kredi Veren Firmalar hangi kurumlar banka dışı kredi vermektedir. Banka dışı kredi veren kurumlar hangileri? Ülkemizde milyonlarca kişi kırmızıçizgi şeklinde adlandırılan kredi notuna sahip. Bu kişiler 5 yıl gibi uzun bir süre kredi kullanamıyor. Ancak acil çıkan nakit ihtiyaçları kişiyi zorlayabiliyor. Özellikle hastalık ya da kaza gibi durumlar ve tatil ya da düğün gibi özel günler için gereğinden fazla nakde ihtiyaç duyulabiliyor. Sicili bozuk olan kişiler bankalardan ret yanıtı aldıklarında banka dışı kurumlardan nakit çekme konusunu sık araştırabiliyor. Ancak her kuruluşun banka kadar güvenli olmadığı ilk olarak bilinmelidir. Bu kuruluşlar genellikle İzmir, İstanbul, Ankara ya da mersin gibi büyükşehirlerde bulunmaktadır.

Yüksek Komisyon ve Masraflar

Öncelikle nakit ihtiyacı olan ve banka dışı kuruluşlardan şansını denemek isteyenler, ciddi komisyon ve faizler ile karşılaşabileceğini bilmelidir. Özellikle senetle kredi veren yerler uyguladıkları yüksek komisyonlar ile bilinmekte. Örneğin 20 bin TL bir kredi için 2 bin – 3 bin TL arasında bir komisyon ile karşılaşmanız muhtemeldir. Belki bu tutarı ödemek ilk etapta sizlere zor gelmeyebilir. Ancak kredi geri ödemelerinde de taksitler uygulanır ki bu taksitler ödenmediği taksirde senet şartları devreye girer. Pek çok kişi bu kurumlar nedeni ile gayrimenkullerini satmak durumunda kaldı. Yine ülkemizdeki intihar girişimlerinin pek çoğu bu kurumların insanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik baskıdır. Ancak bunların yanında BBDK tarafından denetlenebilen Factoring yapılanmaları vardır ki kredi çekmek için bu yapılanmalar daha güvenlidir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Genellikle kredi notu 800 ile 900 arasında olan riskli kişiler bankalardan ret yanıtı aldıktan sonra farklı arayışlar içerisine girer. İnternetten kendilerini tanıtan bu kuruluşlar kredi notuna bakmaksızın müşteri bilgileri ile işlem yaparlar. Bazen kefil talebinde de bulunabilirler. Aynı şekilde ipotek rehini de yine talepleri arasında olabilir. Kısacası bu kuruluşlar herhangi bir yasal kurum tarafından denetlenmediği için istedikleri uygulamayı değerlendirebilirler. Bu noktalardan kredi çekmeden önce bir kez daha düşünülmesinde fayda vardır. Bunun yerine Faktöring gibi BDDK tarafından denetlenen kurumlara başvuru yapmak daha akıllıca olacaktır. Ayrıca bu kurumlar istedikleri faiz ve komisyonları uygulayamadıkları için tüketici de bir noktada korunmuş olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.