• YARIM ALTIN
  6.330,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9246
  % 0,03
 • € EURO
  31,2964
  % 0,48
 • £ POUND
  36,4796
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,0464
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3141
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  1252078,142
  % -1,48
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Banka Borcu Yoktur Yazısı

Banka Borcu Yoktur Yazısı

Banka Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Banka Borcu Yoktur Yazısı nasıl alınır? Banka borcu yoktur belgesi nasıl istenir? Nereden istenilir? Bankalar borcu yoktur yazısı veriyor mu? bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı ürünlerinin borcu tamamlandığında kişiler bankalardan borcu yoktur yazısı istiyor. Bunu ileride karşılarına çıkabilecek farklı bir borç ya da ödedikleri borcu eksik gösteren herhangi bir durum ile karşılaşmamak adına tedbir için borçlular tarafından sıkça başvurulan bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Peki bankalar müşterilerine borcu yoktur yazısını nasıl ve hangi şartlarda veriyor?

Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Bankalardan kullanılan kredi kartı ya da kredi ürünlerinin ödemesi tamamen bittiğinde ilgili bankaya başvurarak borcu yoktur yazısı isteniyor. Fakat bankalar bu isteği ret cevabı vererek sonuçlandırıyor. Çünkü eğer herhangi haciz yani kanuni ve ya idari bir takibe girmeyen ürünlerin ödemeleri için borcu yoktur yazısı bankalar tarafından verilmiyor.

Eğer bankadan kullanılan kredi ya da kredi kartı ödenmeyip idari ya da kanuni takibe girerse bu borcun tamamen kapatılması sonrasında borcu yoktur yazısı ya da ibraname alınabiliyor. Bu detay oldukça önemli olmakla birlikte kişiler tüm borçlarını kapattıktan sonra kendilerine güvene almak istedikleri için bu yazıyı talep etmeye devam ediyor. Fakat bankalar bu durumda müşterilerine ret cevabı veriyorlar.

Borcu yoktur yazısı örneği

Bankalardan Borcu Yoktur Yazısı Hangi Durumlarda Ve Nasıl Alınır?

Kişilerin bankalardan kullandığı krediler ya da kredi kartları herhangi bir sebepten dolayı ödenmediği ve kişi kanuni takibe girdiği durumlarda bu borcun tamamının ödenmesi durumunda borçlu kişi borcunun tamamen kapandığına dair bir belge talep ediyor.

Bu talep eğer bu süreçte avukat ile görüşülüyor ise avukat aracılığı ile ya da banka müşteri temsilcisi aracılığı ile yapılabilir. Borcu yoktur yazısı ya da borcun tamamının ödendiğine dair ibraname aracılar vasıtası ile kişiye verilebilir. Eğer kişi talep ettiği halde bu yazıyı alamıyor ise noterden ihtarname çekerek yedi iş günü içinde ibranamenin kendisine teslim edilmesini de kanuni olarak talep etme hakkına sahiptir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.