Ekonomi Haberleri

Banka Aylık Faiz Oranları

Banka Aylık Faiz Oranları

Banka Aylık Faiz Oranları Bankacılık sistemin en önemli para kaynağı vatandaşlardan almış olduğu faizlerden oluşmaktadır. Böyle bir sistemde Türk Lirası ve döviz faizi sorunu karşımıza çıkmaktadır. Enflasyon seviyesi yükseldikçe faizler artmakta kredi kullanımı düşmekte olup halen kredi ödemeye devam edenler ciddi manada ödeme zorluğu çekmektedirler. Böyle bir bankacılık sisteminin getirdiği en büyük problem geri ödemelerde büyük problemlerin yaşanmasıdır. Ülkemizde her bankanın aylık faiz oranın farklıdır. Vadeli mevduat hesabı olan vatandaş faiz oranın yüksek olmasını isterken kredi çekmiş olma vatandaş faiz oranın düşmesini istemektedir.

Banka Aylık Faiz Oranlarının Vatandaşın Günlük Hayatına Etkisi 

Bankaların belirlemiş olduğu aylık faiz oranlarıyla birlikte vatandaşında günlük hayatında hatta uzun ve kısa vadede planları bile değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü özellikle gelişmekte olan ülkelerde kredi kullanımı yatırım programıyla orantılı bir şekilde gitmektedir.

İnsanlar kredi çekerek yatırım yapmakta ve daha sonra ödemesini kazandığı parayla yapmaktadır. Hükümette bundan dolayın faiz oranlarının düşük olasını ister ki daha fazla yatırım, üretim ve istihdam olsun. Çeşitli sebeplerle merkez bankası aracılığıyla bankalara müdahale ederek faizlerin aşağı çekilmesini sağlar.

Banka Aylık Faiz Oranları Düşer mi?

Ülkemizde şu anda hükümet tarafından etkin bir şekilde bankalara faizlerin düşürülmesi konusunda baskı yapılmaktadır. Sistemsel olarak faizlerin düşmesiyle birlikte üretimin, yatırımın ve istihdamın artacağını söyleyen yetkililer bankaları ikna etmeye çalışıyorlar. Yetkililer bu ikna sonuç vermezse merkez bankası aracılığıyla yeni kararlar almak istiyor.

Özellikle son yıllarda kredi kullanıp ev sahibi olma yöntemi oldukça yaygınlık göstermiştir. Böylelikle ev kredisi kullanımda önemli artışlar meydana gelmiştir. Bununla beraber özellikle aylık faizlerin düşmesi konut sektörüne de önemli faydalar sağlayacak olup piyasada olağanüstü hareketlilik yaşanabilecektir. Bu sektörün ayağa kalkmasıyla birlikte yan sektörlerde bundan olumlu yönde etkilenecektir.

 

BANKA AYLIK FAİZ ORANLARI için alttaki uygun faiz oranlarına bakabilirsiniz.

 

Banka Aylık Faiz Oranları

Banka Aylık Faiz Oranları Bankacılık sistemin en önemli para kaynağı vatandaşlardan almış olduğu faizlerden oluşmaktadır. Böyle bir sistemde Türk Lirası ve döviz faizi sorunu karşımıza çıkmaktadır.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar