Hisse Borsa

Asya borsaları Yellen sonrası artışa geçti

Asya hisse senetleri, Yellen sonrasında ise yenin değer kaybetmesi ile birlikte Japonya hisselerine gelen alımların desteği sonucu artış görüldü.

 
Asya hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen’ın ABD ekonomisinin borçlanma maliyetlerinde kademeli artışa dayanmaya yetecek denli toparlanmakta olduğunu işaret etmesi ile beraberinde ise, zayıf yenin Japonya’nın ihracatcı şirketlerin hisselerine alım getirmesi ve emtia hisselerinin ralli yapması sonrası artış gösterdi.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde olarak ise 0.4 yükselişe geçerek Tokyo saati ile 09:16’da 130.45 seviyesine çıkmış oldu ve üçüncü güne taşıdığı yükseliş sonucu beş haftanın zirvesine ulaştı. Dolar yen karşısında, Yellen’ın ABD ekonomisindeki pozitiflerin negatiflere ağır bastığını söylemesi ve kademeli faiz artırımından tekrar bahstmesi ile birlikte üç haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.
Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Fed’in normalleşme programı beklenenden daha kademeli olacak,” dedi ve “Bu yıl en fazla bir faiz artırımı olacak görünüyor ve bu durum hisse senetleri ve emtia iiçin olumlu. Darbe alan emtia içinde, petrol piyasası en iyi yer. Halihazırda arzda kesintiler görüyoruz” şeklinde görüş bildirmiş olundu.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar