• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8838
  % -0,08
 • € EURO
  35,8883
  % -0,05
 • £ POUND
  42,7291
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,5272
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3749
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2224479,461
  % -1,33
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

API altyapısını ilk açan banka Akbank oldu

API altyapısını ilk açan banka Akbank oldu

API altyapısını ilk açan banka Akbank oldu.

 

 

Akbank, herkese açtığı API portal sitesi (https://apiportal.akbank.com) sayesinde dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lere erişip çalışmalarını yürütme imkanı sunuyor
“Apı altyapısını ilk açan banka olduk”
Akbank, Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka oldu. API portal sitesi (https://apiportal.akbank.com) sayesinde dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lere erişip çalışmalarını yürütecekler. Oğuz, bu kuruluşlarla işbirliği yaparak kendilerinin de değişen teknolojiye hızlı şekilde adapte olmaya devam edeceklerini belirtiyor.
Akbank, girişimciler ve yazılım geliştiriciler için uygulama programlama arayüzünü (API) kullanıma açtı. İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açılan API portal sitesi (https:// apiportal.akbank.com) sayesinde dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lere erişip çalışmalarını yürütecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, “Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin, Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalardan bazılarını müşterilerimizin hizmetine sunmalarını planlıyoruz” diyor. API portali, bireysel ya da küçük girişimcilerin yanı sıra kurumsal teknoloji şirketlerinin araştırma geliştirme birimlerine de açık olacak.
Akbank, API’lerini kullanarak uygulama geliştirmek isteyen ya da halihazırdaki uygulamalarına Akbank API ile yeni birtakım özellikler eklemek isteyen girişimcilerin, platforma üye olarak uygulamalarım kayıt etmeleri gerekiyor. Sonrasında Akbank tarafından sağlanacak “API Key” ile dokümantasyon incelenerek uygulama geliştirmek mümkün hale geliyor.

 
İNGİLİZCE SİTE
Akbank, geçtiğimiz aylarda FinTech konusunda gelişimi desteklemek amacıyla tüm uygulama geliştiricilerin diledikleri zaman ve mekanda girip çalışabilmeleri için Uygulama Programlama Arayüzü’nü (Application Programming Interface – API) açan ilk banka oldu. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, bu önemli projede müşterilerinin büyük yenilikler içeren ve fayda sağlayan teknolojik yeniliklerini her geçen gün daha da çok kullanmalarının etkili olduğunu belirtiyor.
“Akbank olarak dijital teknolojideki gelişmeleri hızla bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayarak müşterilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz” diyen Oğuz, API portal sitesini İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtıklarını belirtiyor. Oğuz, “İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtığımız API Portal sitesi (https://apiportal.akbank.com) sayesinde dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lere erişip çalışmalarım yürütecekler” diyor.

 
YENİ UYGULAMALAR
Akbank’ın API altyapısını girişimcilere açmasının en önemli nedenlerinden biri de bu çalışmalardan ortaya çıkacak yeni uygulamaları takip edip hızla müşterilerinin hizmetine sunmak istemesi oldu. Oğuz, “Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin, Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalardan bazılarını müşterilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. API portalimiz, bireysel ya da küçük girişimcilerin yanı sıra kurumsal teknoloji şirketlerinin araştırma geliştirme birimlerine de açık olacak” diyor ve ekliyor: “Bu kuruluşlarla işbirliği yaparak geliştirilecek uygulamalarla değişen teknolojiye en hızlı şekilde adapte olabilen, müşterilerine verdiği hizmet çeşitliliğini artıran ve ülkemizde küçük girişimcilere olanak sağlayarak gelişimi de hızlandıran öncü kuruluş olmayı sürdüreceğiz.”

 

 
“EN İYİ ÇÖZÜMLERİ SUNACAĞIZ”
Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka olan Akbank’ın bundan sonraki hedefi en iyi bankacılık çözümlerini müşterilerinin hizmetine sunmak. Oğuz, “API atılımımızla müşterilerimize artık sadece kendi içimizde geliştirdiğimiz uygulamalarla değil, dünyanın her köşesinden iyi bir fikri olan herkesin ürettiği çözümleri hızla adapte ederek en iyi bankacılık çözümlerini ulaştırıyor olacağız” diyor. Oğuz, teknolojiye yaptıkları yatırımlarla en yeni teknolojileri kullanarak geleceğin bankacılık anlayışını bugüne taşıdıklarını belirtiyor. Oğuz, şöyle konuşuyor: “Müşterilerimiz için hazırladığımız tüm bu yenilik ve avantajları, yüksek nitelikli teknik ve bankacılık ekibimizle ileri teknoloji kullanarak gerçekleştiriyoruz. Akbank API altyapısını dijital uygulama programcılarının kullanımına açarken öncelikle onlara, istedikleri yerden ve zamanda ulaşabilecekleri en yeni donanım ve yazılıma sahip gelişmiş bir laboratuvar sunmuş olduk. Biz de uzman ekibimizi büyük ölçüde genişletme olanağını bulduk. Bu yeni adımla, müşterilerimize en iyi ve yeni uygulamaları, en hızlı biçimde ulaştırmaya devam edeceğiz.”

 
KİMLER KULLANABİLİR?
API altyapısı hizmetinden, siteye kayıt olan herkes herhangi bir sınırlama olmadan yararlanabiliyor. API altyapısını kullanmak isteyen tüm programcılar, mail ve temel kullanıcı bilgileriyle hızlı ve kolayca kayıt olarak, servislere ait tüm doküman ve detaylı bilgilere ulaşabiliyor, örnek kodları görebiliyor ve yazılan kodları test ortamında deneyebiliyor. Oğuz, dünyada Facebook’un API alanında en yaygın uygulama alanına sahip teknoloji şirketi olarak öne çıktığını belirtiyor. Facebook yaklaşık 13,5 milyon kullanıcısına API izinleri veriyor ve bu sayede girişimcilerin yeni uygulamalar geliştirmelerini destekliyor. Facebook’un yanı sıra Google, Tvvitter gibi sosyal medya platformlarının da benzer uygulamaları bulunuyor. Oğuz, Türkiye’de ise Akbank’ın bankacılık sektöründe API altyapısını açan ilk banka olduğunu belirtiyor.

 

 
TEKNOLOJİYE YILDA 100 MİLYON DOLAR
“EN YENİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIYORUZ”

 
Her yıl teknolojiye yaptığımız ortalama 100 milyon dolar yatırımla, en yeni teknolojileri kullanarak geleceğin bankacılık anlayışını bugüne taşıyoruz. Müşterilerinin talep ve İhtiyaçlarını karşılamayı öncelik olarak belirleyen bir banka olarak, onların en iyi dijital bankacılık deneyimlerini yaşamalarını sağlamaya özen gösteriyoruz. Çalışmalarımızın sonuçlarını, müşterilerimizin olumlu geri dönüşleriyle ve 2015 yılında mobil bankacılık pazarının iki katı hızla büyüyerek almak bizi gururlandırıyor.

 
“TRENDLERİ TAKİP EDİYORUZ”
Günümüzün teknolojiyle her geçen gün daha da hızlanan dünyasında mobil kanalda başarılı olabilmek İçin sadece mobil uygulama yapmak yeterli değil. Müşteri beklentilerine göre uygulamayı geliştirmek de oldukça önemli. Teknolojiyi ve trendleri çok yakından takip edip, öncü olmak ve öncü kalmak gerekiyor.

 

 
“FİNANSAL ERİŞİM ARTACAK”
Fintech’lerle beraber finansal erişimin artacağını, tüketicilere daha fazla seçenek sunma imkanı oluşacağını ve ülkemizde girişimcilik ekosisteminin bankaların katkılarıyla çok daha hızlı gelişeceğini düşünüyoruz. Ülkemizde bankaların hem kullanıcı, hem de yatırımcı olarak fintech’lere destek vermesinin, bu alanda dünya çapında çözümlerin Türkiye’den de çıkmasının, yeni ekonomi şirketlerinin ve yatırımlarının artmasının önünü açacağına inanıyoruz. (Capital Dergisi)

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.