Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Ağustos ayının en çok kazandıran yatırım aracı

Ağustos ayının en çok kazandıran yatırım aracı hangisi?

Ağustos ayının en çok kazandıran yatırım aracı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi olarak (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yer alan haberde ise, ağustos ayında en fazla reel getiri dolardan sağlanmış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu olarak bilinen (TÜİK), finansal yatırım araçlarının ağustos ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıklamasında bulundu. Buna göre yer alan incelemede ise, geçen ay en yüksek reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak 14,46, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,27 ile dolarda gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından avro yüzde 13,03 ve külçe altın yüzde 10,16 oranında yatırımcısına kazandırırken, mevduat faizi yüzde 5,03, BIST 100 endeksi yüzde olarak yine 7,46 ve devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 13,20 oranında yatırımcısına değer kaybına uğrattı.

TÜFE ile indirgendiğinde ise avro yüzde 17,78 ve külçe altın yüzde 14,79 oranında yatırımcısına kar sağladı. Mevduat faizi yüzde 1,04, BIST 100 endeksi yüzde 3,57 ve DİBS yüzde 9,55 oranında kayba yol açtı.

Dolar üç aylık değerlendirmede yer alan incelemede ise, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 24,18 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olurken, DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,03, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,43 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak dikkati çekti.

Altı aylık değerlendirme ve analinzlere göre dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 27,21, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 39,32 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağlamış oldu. Aynı dönem içinde ise BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 33,55, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 27,22 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak kayda geçti.

EN ÇOK DOLAR KAZANDIRDI

Finansal araçlar yıllık olarak inceleme yapıldığında dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 25,24, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde olarak 40,36 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan araç olarak görüldü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar