Hisse Borsa

ABD borsaları çoştu

ABD borsaları çoştu.

 

ABD’de beklentiden iyi gelen ISM imalat verisi ve petrol fiyatlarındaki artış Wall Street’te ralliye sebep oldu, Dow Jones’un artışı 300 puanı aşmış oldu.

 

JPMorgan Chase & Co. ve Apple hisseleri %3.9’dan fazla değerlenmiş oldu.  Tiffany&Co. en az %3.3 oranında artmış oldu. S&P 500 Endeksi %2.1 artarak 1,972.90 puan oldu. Endeksin bu yılki değer kaybı %10’dan %4’e inmiş oldu.

Dow Jones Sanayi Endeksi ise 332.28 puan veya %2 yükselmiş oldu ve 16,848.78 puana ulaşmış oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi’ndeki artış %2.5’i bulmuş oldu.

Themis Trading’den Mark Kepner bu artışta imalat sanayi endeksinin iyi geldiğini anımsattı ve “finans hisseleri de sert azalış sonrası petrolün biraz stabilize olmasının etkisiyle artıyor, işler daha iyi durumda görünüyor” yorumu yapmış oldu.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan İmalat Sanayi Endeksi, şubatta önceki aya kıyasla 1,3 puan yükselerek 49.5 oldu. Son 5 aydır 50’nin altında kalarak, imalat sektöründe daralmaya işaret eden endekse yönelik piyasa beklentisi 48.5’ti. Petrolde son 2 haftada yaşanan yükseliş ABD hisse senetlerinin geçen ayki kayıplarını telafi etmesinde etkili olmuştu. S&P 500 Endeksi 11 Şubatta gördüğü dip seviyenin %7.8 üstünde, Mayıs zirvesinin de %7.5 altında seyretmekteler.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar