Reklam

2018’de Altın Ne Olur ?

2018’de Altın Ne Olur ?

2018’de Altın Ne Olur ? Altın, hem ülkemizde hem de dünya genelinde yaşadığı iniş çıkışlarla adından her dönemde sıkça söz ettiren bir yatırım aracıdır. Altın fiyatları zaman zaman düşüşler gösterse de genellikle yatırımcılar tarafından görmüş olduğu güvenli liman talebi ile kendisine inanan ve yatırım yapan yatırımcıların genellikle yüzünü güldürmüştür.

Özellikle ons altın fiyatları düşüş gösterse dahi Türk Lirası karşısında dolar kurunun değerlenmesi ile ülkemizde ons tarafında yaşanan düşüşlerin etkisini pek gözlemleyemediğimizi belirtmek gereklidir. Bu durumda Türkiye’de ki yatırımcıları altın onsuna yatırım yapmaktansa gram altına yatırım yapmaya iten en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Yatırımcı sayısı oldukça fazla olan sarı metal altının, yatırımcı çeşitliliği de son derece fazladır. Öyle ki ev hanımlarından, öğrencilere, memur olarak bir kurumda çalışanlardan iş adamlarına kadar oldukça geniş bir yatırımcı kitlesi mevcuttur. Durum böyle olunca da altın fiyatları ne olur, altın fiyatı yükselir mi, altın fiyatları ne zaman düşecek gibi sorularla karşılaşmak da son derece normal karşılanmaya başlamıştır.

Gram Altın Yükselir Mi ?

Gram Altın Yükselir Mi ? Gram Altın fiyatları hem dolar tl kurundan hem de altın ons fiyatından etkilenmektedir. Bu nedenle birinde yaşanacak veya ikisinde birden yaşanacak değişimler gram altın fiyatına da etki edecektir. Türkiye’de doların yükselişi gram altın fiyatının da yükselmesine neden olacakken yine aynı şekilde ons fiyatının yükselmesi de gram altın fiyatlarına olumlu yansıyacaktır. Bu nedenle gram altın analizi yaparken dolar kuru ve ons fiyatı oldukça önemlidir. Bu iki unsur altın analizi yaparken unutulmamalıdır. Gram altın fiyatları hakkında tahminde bulunabilmek adına dolar yorumları ve ons analizlerini de takip etmek yatırımcılar için daha yararlı olacaktır.

Gram Altın Ne Zaman Düşer ?

Gram Altın Ne Zaman Düşer ? Dünya’da altına olan talebin azaldığı dönemlerde gram altın fiyatlarında da düşüşlerin yaşanması kaçınılmaz gibi görünse de küresel anlamda dolara olan talebin artışı veya ülke içerisinde yaşanan sıkıntılar sonucu yükselen dolar tl kuru ons fiyatı düşse dahi gram altın fiyatını yükseltebilmektedir. Bu nedenle birbirine bağımlı iki değişken olarak ele alınması gereken dolar kuru ve ons fiyatı gram altın fiyatlarını belirleyen temel faktörlerdir. Altın ons fiyatının düştüğü aynı zamanda usdtry kurunun da düşüş gösterdiği dönemlerde gram altın fiyatları da düşüş gösterirler.

Kısaca toparlayacak olursak gram altın fiyatları hem ülkemizde ki dolar tl kuruna hem de xau usd yani ons altın fiyatına bağımlı olarak hareket etmektedir. Bu nedenle gram altın yatırım yaparken bu iki unsuru da göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar