Ekonomi Haberleri

Zeytinyağı fiyatları şaşırtıyor

Zeytinyağı fiyatları şaşırtıyor

Ülke genelinde zeytinyağı ile ilgili çok önemli gelişmelerin yaşandığı bu dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Piyasada gıda tüketimi açısından uygun olmayan birçok karışımın ‘zeytinyağı‘ diye satıldığını bildirdi.

Yaptığı açıklama ile zeytinyağı ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Güvendi, sahte zeytinyağını farketmenin tüketici adına çok zor olduğunu ifade ederek zeytinyağının içine ortalama yüzde 15-20 seviyesinde farklı ürün yerleştirildiğinde bile sahteciliğin ancak laboratuvar şartlarında öğrenilebileceğini ifade etti.

Kullanıcıların zeytinyağı alırken, özellikle de güvenilir markaları seçmeleri gerektiğini belirten Güvendi, zeytinyağının litre fiyatı ortalama 20 TL’ye çıkınca, sahte zeytinyağı yapanlara fırsat doğduğunu, piyasada ise gıda tüketimi yönünden uygun olmayan bazı yağ karışımının ‘zeytinyağı’ şeklinde satıldığını ifade etti.

Güvendi ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Tarım Kredi Elit markası ile zeytinyağı üretimi yaptığını hatırlatarak, Balıkesir Gömeç’te yer alan fabrikalarının kapasitesini yeni yapılacak olan yatırımlarla birlikte yaklaşık yüzde 100 oranında artıracaklarını sözlerine ekledi.

Zeytinyağı üreticisinden ham şekilde aldıkları zeytini sıkıp zeytinyağı ürettiklerini belirten Güvendi, sözlerinde:

“Bilinen fabrikamız yaklaşık 500 ton zeytinyağı depolama kapasitesine sahip olmakla birlikte 250 mililitre ve 18 litre aralığında şişe ile tenekelere dolum gerçekleştiriyor. Ayrıca Gömeç’teki fabrikamız sofralık Bunun yanında üretiminde ise ortalama 1000 ton zeytin üretip satabilmektedir.

Fabrikamız Gemlik tipi ve kalitesinde siyah, sele, Edremit tipi kalitede yeşil ve siyah, domat zeytini gibi çeşitleri 500 gram olan,1 kg, 2 kg ve 5 kilogramlık farklı ambalajlarda paketleyip satışını hazırlıyoruz. Zeytinyağına yükselen talebe göre fabrikalarımızın son 5 senede kapasitesini ve buna bağlı şekilde satışlarını her sene ortalama yüzde 25 oranında yüksektik.” dediği öğrenildi.

Özellikle son zamanlarda sızma zeytinyağında stokçuluk iddialarına açıklık getiren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, üreticinin stok yapacak gücü bulunmadığını, ayrıca üreticiden yaklaşık 13 TL’ye çıkan zeytinyağının 26 TL’ye rafta nasıl satışının yapıldığının araştırılmasının yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Gerçekte zeytinyağı üreticisinin, bu fiyat yükselişinden ötürü tüketicinin başka yağlara geçiş yapma iddiasının fazla doğruluk olmadığını belirterek, gıda maddelerini raporlayan farklı kamuoyu sistemlerinin sunduğu araştırmaların ışığında, senenin ilk 4 ayında zeytinyağı sahasında yaklaşık yüzde 6 seviyesinde bir küçülmenin gerçekleştiğini belirtti.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar