Dünyadan

Yunanistan’da turistler öncelikle çelik kasa istiyor

Komşu ülke Yunanistan’daki finansal kriz tüm ülkeyi etkilerken evlerde gıda stoku şimdiden başladığı haberleri geliyor.

Komşudaki bu panik havası zengin ya da fakir demeden her kesimi etkilerken zenginler de yurtdışı uçuşlarında İstanbul’dan aktarmalı tarifelerle yolculuk etmeleri oldukça dikkat çekiyor.
Geride bıraktığımız Çarşamba günü Alman devi Mercedes’in yeni bir modeli için Stuttgart’ta düzenlenen tanıtıma birçok ülkeden yüzlerce gazetecinin de katılması büyük bir ilginin olduğunu gösterdi. Yunanistan’dan Stuttgart’a gelen gazetecilerin neden direk uçuşu kullanmak yerine İstanbul üzerinden aktarmalı şekilde geldikleri sorulduğunda Yunan havayolunun sıkıntılı olduğunu belirttikleri ve bu yüzden İstanbul aktarmasını seçtiklerini belirttikleri, bu şekilde çok daha pratik ve kolay olduğunu belirttikleri, bundan sonra da bu şekilde yolculuk yapmayı düşündükleri belirtildi. Komşudaki son gerçekleşen ekonomik durum ve kriz ile ilgili konuşan Yunan gazeteciler, paralarını çektikleri halde evlerine de hırsızların yoğun şekilde girdiğini belirterek Yunanistan’da bundan böyle güvenli diye bir yerin olmadığını belirtti.
Ayrıca ülkede hiçbir şekilde iş garantisi olmadığını da belirten gazeteciler, bazı yüksek maaşlı olan yöneticiler de dahil olmak üzere hemen hemen tüm Yunan halkının evlerinde uzun zaman bekleyebilecek makarna, konserve gibi gıda ve tüketim mallarını stokladıklarını da belirtiyor. İş sahibi olanların da işlerinde garanti bulunmadığını ve her an herkesin işini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu belirten Yunan gazeteciler, insanlarda büyük bir panik havasının var olduğunu ve bu panik ortamının kolay kolay gitmeyeceğine tüm ülkenin inanmış durumda olduğunu belirtiyorlar.
Yunanistan Devleti ve kredi açıcılar tarafları arasında gerçekleştirilen ikili görüşmenin sonrasında olumlu bir gelişmenin olmamasından ülkenin ekonomik iflas bayrağını çekmek için gün saydığı belirtiliyor.

Ayrıca Avrupa Birliği Konseyi Başkanı olan Donald Tusk, Avrupa’daki Euro bölgesinin yaklaşık 19 liderinin önümüzdeki pazartesi günü Yunanistan ile ikili görüşmelerde mesafe sağlanması için acil şekilde toplanacağı belirtildi. Saygın dünya ajanslarından olan Reuters‘ın verdiği bilgiye göre, Avrupa Merkez Bankası Eurogroup‘ta bulunan birçok Yunan bankasının önümüzdeki pazartesi günü aktif olup olmayacağı konusunda kesinlik taşımadığı belirtiliyor.
Ülkeye gelen turistlerin kalacakları yerde öncelikle kasanın olup olmadığını sorması, Yunanistan’ın ne derece olumsuz bir ekonomik ortamda bulunduğunu gösteriyor. İlerleyen günlerde Yunan hükümetinin iflas bayrağını çekip çekmeyeceği ise şimdiden merak konusu oldu.

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar