• YARIM ALTIN
  8.346,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9405
  % 0,04
 • € EURO
  35,9333
  % 0,00
 • £ POUND
  42,7089
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2222623,391
  % -1,13
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Yunanistan referanduma gidiyor

Yunanistan referanduma gidiyor

Adeta kurtarıcı gözü ile bakılan Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, kreditörlerin son seçeneğine yönelik “yapılan tekliflerin Yunan vatandaşını adeta küçümsediğini” ifade ederek, önümüzdeki 5 Temmuz tarihinde referanduma gidileceğini sözlerine ekledi.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Euro Grubu), Yunan hükümetinin süresi dolan kurtarma programının zamanının esnetilmesine yönelik teklifini kabul etmediği belirtildi.

Yapılan görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yaptığı belirtilen Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, “Maliye Bakanı Varoufakis aracılığı ile Yunan hükümetinin 30 Haziran tarihinde zamanı gelen borcuna yönelik bir aylık uzatma isteğinin ise reddedildiğini” ifade edildi.

Almanya Maliye Bakanı Schauble ise, “Yunanistan’ın müzakerelerden tek yönlü şekilde çekildiğini” iddia etti.

Ayrıca Schauble açıklamasında, “Yunanistan devleti ile Euro Grubu arasındaki ikili görüşmeleri tamamlayıp sonlandırabilmek için geldiklerini fakat bundan sonra görüşme yapacak bir ortamın söz konusu olmadığını ifade etti.

Yunanistan konusu göz önüne alındığında sürpriz gelişmeleri hiçbir şekilde göz ardı edilemeyeceğini, belki de hala umut olduğunu söyleyenlerin olduğunu belirterek dürüst konuşmak gerektiğinde burada söylenilen meslektaşların hiçbiri şimdi ne yapabilecekleri ile ilgili olarak herhangi bir seçenek görünmediğini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Dijsselbloem toplantı gerçekleşmeden hemen önce yapmış olduğu önemli açıklama ile ilgili olarak, Yunanistan hükümetinin bu konu ile ilgili olarak genel referanduma gitme şeklindeki kararının kötü bir durum olduğunu ifade ederek, “Yunanistan devleti, uluslararası kreditörlerin sunmuş olduğu olumlu seçenekleri kabul etmeyip ayrıca mecliste referanduma gitme şeklinde teklif hazırlamış ve Yunan vatandaşına kötü bir tavsiyede sunmuştur” sözleri ile “Bu çok kötü ve olumsuz bir karar ve daha sonrası için kapıyı kilitlenmiştir” dediği ifade edildi.

Ayrıca sözlerinin devamında “Bugün yapılacak açıklamada Yunanistan Maliye Bakanı‘nın fikir ve düşüncelerinin ne olduğunu görecek ayrıca ileriye yönelik sonuçları konuşacağız” şeklinde ifade etti.

Geçtiğimiz cuma günü  komşu Yunanistan’da devlet televizyonu ERT’de söz alan Çipras, ekranda yapmış olduğu referandum ile ilgili çağrısında “yaklaşık 5 ay devam eden zorlu görüşmelerin sonrasında muhataplarımız Yunan vatandaşına ultimatom şeklinde bir seçenek sundu.

Yunan vatandaşına, Yunan hükümetinden sonu bitmeyecek ve yapılması da hiçbir şekilde mümkün olmayacak bu küçük ve aşağılayıcı şantaj ile ilgili olarak karar vermesi için mesaj veriyorum” sözlerine yer verdiği belirtiliyor.

Çipras, Alman lider Merkel ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın bu belirtilen plandan bilgisinin olduklarını da sözlerine eklediği belirtildi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.