• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186982,218
  % -3,11
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Yunan hükümeti havlu atmak üzere

Yunan hükümeti havlu atmak üzere

Amerikan Hazine Bakanlığından yapılan bildiride Hazine Bakanı olan Jack Lew, Yunanistan’ın çiçeği burnunda Başbakanı olan Aleksis Çipras ile telefonda görüşerek Çipras’a, ekonomik krizin adeta dibini gören Yunanistan’ın resmi olan borç verenler ile bir anlaşma sağlayamamasının, krizle boğuşan Yunan halkını çok zor duruma iteceğini ve global ekonomiye de büyük bir zararının olacağını söylediği bildirildi.

Konu ile ilgili yapılan bu önemli açıklamada, Jack Lew, “Yunan hükümetinin kreditörleriyle ortaya konulan şartlara uygun olan bir anlaşma gerçekleştirebilmesi için ciddi bir hamle yapmasının acil olması gerektiğini ifade etti” sözlerine yer verildi.

Komşu ülke Yunanistan’ın şuan içinde bulunduğu finansal programdaki yaklaşık 7,2 milyar avroluk bir krediye sahip olabilmesi için içinde bulunduğumuz haziran sonuna kadar diğer kredi sağlayıcılar ile anlaşması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca ekonomi uzmanları, Yunanistan’ın olumsuz bir durum yaşanması halinde finansal sorumlulukları sağlayamayarak, 6. defa temerrüte düşebileceğinin altını çiziyor. Fakat yaklaşık 4 ayı geçen süre dilimi içerisinde devam etmekte olan görüşmelerde hala net bir anlaşma sağlanamaması da olası temerrüt durumunu güçlendirdiği ifade ediliyor. Ayrıca Uluslararası Para Fonu IMF, geçtiğimiz hafta belirtilen bu önemli müzakereler dahlinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan temsilcilerin yapılan görüşmelerde önemli ve kayda değer bir ilerleme sağlanamaması sebebiyle Washington’a geri dönüş yapıldığı ifade edilmişti.

Ayrıca ekonomistler, 18 Haziran tarihinde Lüksemburg’da yapılması planlanan Avro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı’nın ekonomik kriz ile mücadele eden Yunanistan müzakereleri için netlik kazandırabileceğini ifade ediyor. Bu kritik toplantıya, belirlenen bazı bakanlara dahil olacak şekilde IMF Başkanı Christine Lagarde’nin de katılabileceği ifade edildi. Ayrıca yeni hükümetin kurulmasından sonra Yunanistan Maliye Bakanı olan Yanis Varoufakis, bir Alman gazetesine vermiş olduğu demeçte, krizdeki Yunanistan’ın kreditörlerine gerçekleştirilmesi muhtemel toplantıda orijinal bir teklif sunmayı düşündüklerini ifade etti. Bu şekilde Yunanistan’ın temerrüt durumundan kurtulma amaçlı serbest bırakılmasını oluşturma amaçlı ekonomik bir yardım için daha çok ayrıcalık sağlanmayacağını gösteriyor.

Yunan hükümetleri döneminde en başarısız dönemin Çipras Hükümeti göreve geldikten sonra yaşandığını belirten uzmanlar, krizdeki Yunanistan’a yardım pazarlıkları Çipras hükümetinden önce yaklaşık yarım gün saat sürdüğünü, şimdi ise yaklaşık yarım saatte kreditörlerin masadan kalkmasının Yunan tarafında hiçbir ışığın ve ilerleyişin görülmediğinin ibaresi olarak görülüyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.