Dünyadan

Yükselen dolara FED hamlesi

Yükselen dolara FED hamlesi

ABD Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu (Fed) son faiz toplantısına ilişkin tutanakların faiz yükseltimlerinin beklendiği kadarıyla hızlı olmayabileceği algısının gelişmekte olan piyasalarda iyimserliğe sebep olmasıyla dolar 2.29 TL’den 2.26 TL’ye kadar gerilemiş durumda. Ancak Kobani kaynaklı protestoların çatışmaya dönmesi ardından yaşanan gerginlikler TL cinsi varlıklar üzerinde baskı yaratmaya halen sürmekte.

Yurtiçindeki gerginlikler nedeniyle dün diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmakta olan TL’de Fed kaynaklı iyimserliğin devam edebileceği ancak bunda çatışmalara yönelik gelecek haberlerin belirleyici olacağı belirtmekte.

Fed yetkilileri, faiz oranlarında yapılacak artırımı ABD ekonomisindeki ilerlemeye bağlamak istiyorlar, ancak bankanın son toplantısının tutanakları, daha güçlü bir dolar ve küresel yavaşlama tehditlerinin ne şekilde üstesinden gelineceği konusunda yaşanan tartışmaları ortaya koyuldu.

Fed’in 16-17 Eylül’de yapılan para politikası kurulu toplantısının dün açıklanan tutanaklarında, artmakta olan doların enflasyonda istenen artışı yavaşlatabileceği konusunda duyulan endişeler dikkat çekmiş durumda. Dolar Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından bugün para birimleri sepeti karşısında iki haftanın en düşük seviyesini görmüş durumda.

Bir bankanın döviz işlemcisi, “Fed tutanakları piyasalarda faiz artırımlarının o kadar da hızlı olmayabileceği algısı yarattı. Buna paralel kurda da bir gerileme söz konusu. Ancak yurtiçindeki olaylar nedeniyle piyasalarda baskı devam etmekte. Dolayısıyla TL’de negatif ayrışmanın devam etmesini beklemek gerek ancak Fed iyimserliği de ağır basabilir” diye sözlerine ekledi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar