Ekonomi Haberleri

Yoksulluk sınırı 4 bin TL

Yoksulluk sınırı 4 bin TL

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından yapılan açıklama da her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Aralık ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 450,02 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 3 bin 966,071 TL olarak tespiti yapıldı. Yapılan araştırmalarda ise Kasım ayına göre Aralık ayında gıda madde fiyatlarında ortalama yüzdesel oranda 1,56’lık bir artış görüldü.

Aralık ayında göze çarpmakta olan en büyük yükseliş yüzde 34,31 artışla sivri biber, yüzdesel oranda 30,75 artışla patlıcan, yüzde 20,39 yükselişle çarliston biber, yüzde 15,51 artışla dolmalık biber, yüzdesel oranda 14,89 artışla domates, yüzde 13,47 artışla yeşil soğan fiyatlarında görülmüş oldu. En çok göze çarpan düşüş ise yüzde oranında 24,31 azalışla portakal, yüzde 13,66 azalışla kivi, yine yüzde 6,77 azalışla mandalina, yüzde 6,59 azalışla ıspanak, yüzde 4,34 düşüş etkisiyle kırmızı turp fiyatlarında yaşandı. Aydınlanma madde fiyatında ise Kasım ayına göre Aralık ayında herhangi bir değişim görülmedi.

HABERLEŞME VE GİYİM FİYATLARINDA AZALIŞ YAŞANDI Aralık ayında Kasım ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama olarak yüzde 0,98’lik bir düşüş gözlenmiş oldu. Giyim madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişim yüzdesel oranda 5,11 yükselişle iç çamaşırı, yüzde 2,18 artışla çocuk eşofmanı, yüzdesel oranda 1,46 artışla erkek spor ayakkabısı fiyatları olurken diğer yandan; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 6,22 azalışla erkek kazağı olurken yine, yüzde 5,41 azalışla kadın kazağı, yüzde 5,36 azalışla kadın gömleği, yüzde 5,31 azalışla kadın kabanı fiyatlarında gözlemlendi. Aralık ayında Kasım ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,28’lik bir düşüş yaşandı. Haberleşme madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1,84 azalışla telefon onarımı, yüzde 0,51 azalışla telefon yedek parçaları, yüzde 0,43 değer kaybetmesiyle telefon ekipmanları fiyatlarında olduğu gözlenmiş oldu. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında Kasım ayına göre herhangi bir artış görülmedi. Aralık ayında Kasım ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,50’lik bir artış


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar