Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Yıllık Enflasyon oranı açıklandı: Yüzde 25.24

Yıllık Enflasyon oranı açıklandı: Yüzde 25.24 olarak belirlendi. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim ayında giyim ve gıda fiyatları öncülüğünde yer alan haberde ise yapılan incelemede TL’deki değer kaybının gecikmeli etkisinin devam etmesiyle beraberinde Ekim’de yüzde olarak 2.67 ile beklentilerin üzerinde yükselirken, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ile son vergi indirimlerinin etkilerinin Kasım ayı itibariyle görülmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Yıllık Enflasyon oranı açıklandı

ENFLASYONLA Topyekün Mücadele kapsamında giyim ve gıda tarafında yapılan indirimlerin yanı sıra mobilya ile beyaz eşya başta olmak üzere açıklanan son vergi indirimlerinin fiyatlar üzerinde Ekim ayı itibariyle henüz anlamlı bir etkisi gözlenmezken, TL’de son dönemdeki değer kayıplarının yarattığı maliyet baskıları hissedilmeye devam edildi.

TÜİK verileri ve analizlerine göre yıllık enflasyon Eylül ayındaki yüzde olarak 24.52 rakamından Ekim’de yüzde 25.24’e artış göstererek 15 yılın zirve seviyelerinde bulunmakta.

24.5 BEKLENTİLER ARASINDA YER ALIYORDU

Reuters’ın 18 kurumun katılımıyla yaptığı ankette TÜFE’nin bir önceki ay yaşanan yüzde 6.3 seviyesindeki sürpriz yükselişin ardından Ekim’de yüzde 2 yükselmesi, böylece yıllık enflasyonun son 15 yılın rekoru olan yüzde 24.5 civarında yatay kalması beklentiler arasında yer alıyordu.

YILLIK ÜFE 45.01 OLARAK GÜNCELLENDİ

Yurt içi üretici fiyat endeksi olarak ise yapılan incelemede (Yİ-ÜFE) ise Ekim’de yüzde 0.91 yükseliş görüldü. Tüketici fiyatlarına yansımaları nedeniyle yakından takip edilen üretici fiyatları enflasyonu yıllık bazda Eylül’deki yüzde 46.15’ten yüzde 45.01’e gerileme gösterdi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar