Araştırma İncelemeSizden Gelenler

Yeni yılda Türkiye

Merhabalar, öncelikle 2017 yılının sizlere ve güzelim Türkiye’mize sağlık, huzur ve umut getirmesini temenni ederim. Finanspara’daki ilk yazım ve ekibin yeni üyesi olarak sizlerle ilk kez tanışma yazım. Ülke olarak umuda ve hayal kurmaya çok ihtiyacımız var, umarım bu yıl bunları başarabiliriz. Senenin son günlerinde dijital dünyada neler konuşuldu, neler öne çıktı, bir toparlama yapmak istedim.

Yapay zeka yarışları başladı desek yalan olmaz. Bugüne kadar yok muydu? Elbette ki sitelerin müşteri destek hizmetleri alanında sundukları chatbotlar vardı. Farkı ne oldu derseniz, bu yeni nesil yapay zekalar fena zeki. Siz leb demeden leblebiyi anlar hale geldiler. Yapay zekanın faydası hizmet dışında kurumların operasyonel maliyetlerini düşürmek. Yani bir çalışan tutmak yerine yapay zeka ile çok daha az maliyete standart bir kalitede hizmet sunabilmek. Humans ve West World adında iki tane dizi var, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dizileri izleyenler bilirler, yapay zeka teknolojisi daha yeni başlıyor, Rabbim ileriki dönemlerde insanlığımızı korusun. Unutmadan Suretler filmi de insanlık hakkında çok önemli mesajlar veriyor, izleyenler izlemeyenlere anlatsın derim.
Diğer bir konu nesnelerin interneti. Yıllardır verilen örnek hep bir aynı. Yok efendim buzdolabı ürün bitince otomatik sipariş verecekmiş. Bugün olay buzdolabından çoktan çıktı. Aynı örneği artık vermesek.. Yakın gelecekte her nesne internet ortamında birbirleri ile haberleşebilecek. Akıllı telefonlarınız üzerinden tüm eşyalarınızın kontrolünü sağlayabileceksiniz. Ay ocağı kapattım mı acaba, ütüyü fişten çektim mi derdi yakında sona eriyor. Buradan Optimus Prime’a sevgilerimle 🙂

Soförsüz araçlar bu yıl çok konuşuldu. Hatta Uber bu işin başını çekiyor. Dubai’de denemeler yapılıyor. Türkiye’de ne zaman olur bilinmez ama olursa Bi’taksi’den taksi çağırdığınızda artık içinizden “Ah nerde o eski Şoförler” diye üzülürsünüz. İşin tek güzel tarafı “yakın mesafe diye alamam”, “Köprü trafiğine girmem” diyen kaprisli Şoförlerimiz kalmayacak. Bence Taksilerin derneği 100% müşteri memnuniyeti üzerine acilen bir aksiyon alsın da vazgeçilmez olsunlar. Çünkü kaç milyon taksici işsiz kalacak, işsiz kalan bu toplum ne yapacak sorularının cevabı teknolojide yok. Geliştirilen her teknoloji birilerini işsiz bırakmayı hedefliyor. Şoförsüz teknolojiyi önceden deneyimlemek için bir nostalji yapıp Minority Report’u izleyebilirsiniz. Zaten o filmde ne varsa başımıza gelmiyor mu?

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar