Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur?

Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur?

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur? Yaratıcı süreç, eski fikirler arasında yeni bağlantılar kurma veya kavramlar arasındaki ilişkileri tanımlama hareketidir. Yaratıcı düşünce, sıfırdan yeni bir şeyler üretmekle değil, daha önceden mevcut olanı alıp bu parçaları daha önce yapılmamış bir şekilde birleştirmektir.

Nasıl yaratıcı olunur?

Yaratıcı olmak kolay değildir, neredeyse tüm harika fikirler benzer olan fikirlerin sürecini takip eder. 1940’da James Webb Young adındaki bir reklam yöneticisi, Fikir Üretme Tekniği adlı kısa bir kılavuz yayınladı.

Bu adam, yaratıcı bağlantı sürecinin her zaman beş adımda gerçekleştiğine inanıyordu.

Nedir bunlar;

Yaratıcı Süreç

  1. Yeni malzeme toplayın. İlk başta öğrenirsiniz. Bu aşamada doğrudan görevinizle alakalı spesifik materyalleri öğreniyorsunuz ve çok çeşitli fikirlere dair genel bir araştırma yapıyorsunuz.
  1. Zihninizdeki materyal üzerinde iyice çalışın. Bu aşamada, farklı açılardan elinizdeki materyale bakarak ve çeşitli fikirleri bir araya getirerek denemeler yapın ve bulduklarınızı listeleyin.
  1. Sorunlardan kurtulun. Herhangi olası bir sorun sizin yaratıcılığını baskılayacaktır, sorunu aklınızdan tamamen çıkarın ve sizi heyecanlandıran başka şeyler yapın.
  1. Bırakın fikriniz size dönsün. Ancak bunu düşünmeyi bıraktıktan sonra fikriniz, bir fikir ışığı ve yenilenmiş enerji ile size geri dönecektir.
  1. Fikrinizi şekillendirin ve geliştirin. Başarmak için herhangi bir fikri dünyaya yaymalısınız, eleştiriye açmak ve onu gerektiği gibi uyarlamak zorundasınız.

Daha Yaratıcı Olmak İçin

İç korkularınızın üstesinden gelmeli ve başarısızlığa uğradığınızda, zaten zorluklara hazır olduğunuzu hatırlamalısınız. Burada daha yaratıcı olmanız için birkaç pratik stratejimiz vardır.

Kendini zorla. Dikkatinizi verdiğiniz kısıtlı anlar, yaratıcı düşünmeyi harekete geçirmek için en iyi anlardır. Örneğin Dr. Seuss bir kitap yazması için 50 kelimeyle sınırlandırıldığında en ünlü kitabını yazmıştı. Futbolcular daha küçük bir alanda oynamaları gerektiğinde daha becerili performans sergilediler. Bu anlamda kendinizi ne kadar sınırlarsanız o kadar becerikli oluruz.

 

Daha fazla yaz. Günlük rutin halde aklınıza gelen her şeyi yazmak beyninizin hazır fikir üretmesini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Düzenli olarak bir şeyler yazmak yaratıcılık için en iyi egzersizdir.

Bilgilerinizi genişletin. En başarılı yaratıcılık stratejilerinden biri, kendinizi farklı konular, sizinkinden farklı görüşler ve fikirler hakkında yazmaya zorlamaktır.

Daha uzun uyu. Geceleri ikişer saatten 6 saat boyunca uyuyorsanız zihinsel ve fiziksel performansınız, 48 saat boyunca uykusuz kalmışçasına aynı seviyeye düşer. Tüm bilişsel işlevler gibi, yaratıcı düşünce de uyku yoksunluğu nedeniyle önemli ölçüde bozulur. Güneşin ve doğanın tadını çıkarın. Araştırmacılar, bir gezinin sonunda yaratıcılığın % 50 oranında arttığını keşfettiler. Bu araştırma, doğada zaman harcamak ve güneş ışığına maruz kalma oranınızı arttırmanın yaratıcılık düzeylerini yükseltebileceğini gösteren diğer çalışmaların bulgularını da desteklemektedir.

Olumlu düşünmeyi benimseyin. Olumlu düşünme yaratıcı düşüncede belirgin gelişmelere neden olabilir. Peki neden? Pozitif psikoloji araştırması, biz mutlu olduğumuzda daha geniş düşünmeye meyilli olduğumuzu ortaya koymuştur. Genişletme kuramı olarak bilinen bu kavram, fikirler arasında yaratıcı bağlantılar kurmamızı kolaylaştırıyor. Tersine, üzüntü ve depresyon anında yaratıcılığınız daha kısıtlayıcı ve sınırlı kalmaktadır.

Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur?

Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur? Yaratıcı süreç, eski fikirler arasında yeni bağlantılar kurma veya kavramlar arasındaki ilişkileri tanımlama hareketidir. Yaratıcı düşünce, sıfırdan yeni bir şeyler üretmekle değil, daha önceden mevcut olanı alıp bu parçaları daha önce yapılmamış bir şekilde birleştirmektir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar